Přeložit náš web

St, 15. 1. 2025.

Svátek má Alice.

-1.2 C
Olomouc
-0.9 C
Prostějov
-1.2 C
Přerov
1.8 C
Šumperk
1.1 C
Jeseník
Středa, 15. ledna 2025.

Svátek má Alice.  Dobré ráno.

Výjimečná monografie řeší otázky digitalizace, robotizace a kybernetické bezpečnosti ve světle evropského práva

Má 400 stran, podílel se na ní mezinárodní tým ze šesti států v čele s experty z olomoucké právnické fakulty a zabývá se nad míru aktuální a doposud téměř nezkoumanou právní oblastí. Monografie Legal Issues of Digitalisation, Robotisation and Cyber Security in the Light of EU Law je hlavním výstupem projektu podpořeného prestižním grantem udělovaným Evropskou komisí v kategorii Jean Monnet Networks.

Grant získal projekt European Union and the Challenges of Modern Society: legal issues of digitalization, robotization, cyber security and prevention of hybrid threats. Čtyřletou práci mezinárodního týmu koordinovalo Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva při PF UP v čele s Naděždou Šiškovou. „Téma výzkumu právní otázky digitalizace, robotizace a kybernetické bezpečnosti ve světle Evropské unie bylo zvoleno už před šesti lety. Byli jsme jedni z prvních, kteří se odvážili toto téma zpracovat. Byla to pro nás velká výzva s ohledem na to, že regulace této oblasti na úrovni Unie byla v roce 2018, kdy jsme připravovali grantovou přihlášku, v plenkách,“ připomněla Naděžda Šišková.

Současně krátce popsala radikální proměnu unijního přístupu, ke které došlo v průběhu práce na projektu. „Je to vidět třeba na příkladu umělé inteligence. Zatímco v roce 2017 schválil Evropský parlament rezoluci, která podporovala myšlenku vytvoření elektronické osoby a poskytnutí dokonce určitých práv umělé inteligenci – dokument známý jako Civil law rules on robotics, o několik let později začala být AI vnímána jako určité riziko, a dokonce jako hrozba,“ vysvětlila Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence. Změna postoje se promítla zejména do Aktu o umělé inteligenci z letošního roku. „Během krátké doby došlo k obratu unijního přístupu o sto osmdesát stupňů.“

Na projektu European Union and the Challenges of Modern Society: Legal Issues of Digitalization, Robotization, Cyber Security and Prevention of Hybrid Threats spolupracovalo v rámci Jean Monnet Networku olomoucké centrum s akademiky z Univerzity v Heidelbergu, Technické univerzity v Tallinnu, Univerzity Komenského v Bratislavě a z Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě.

Do příprav knihy byly navíc zapojeny ještě další dvě významné výzkumné instituce – Ústav státu a práva AV ČR a Ústav státu a práva AV Ukrajiny. Přizváni byli také odborníci z praxe, zejména z Úřadu na ochranu osobních údajů nebo z Centres of Excellence při NATO. „Zvlášť chci ocenit mimořádně kvalitní kapitoly připravené kolegy z olomoucké fakulty, kteří jsou členy týmu Jean Monnet Centre of Excellence. Především práce Michala Petra, Blanky Vítové, Ondřeje Filipce a Ondreje Hamuľaka tvoří základ knihy,“ podotkla Naděžda Šišková, vedoucí autorského týmu.

Monografie se neomezuje pouze na otázky adekvátní regulace umělé inteligence. Jak sám název napovídá, zaměření je mnohem širší. „Zpracovávali jsme mimo jiné problematiku spojenou s obchodováním online, ochranou práv spotřebitele při nákupech přes internet, otázky ochrany soukromí, včetně realizace práva být zapomenut nebo oblast soutěžního práva a jeho specifika v digitální ekonomice,“ vyjmenovala Naděžda Šišková s tím, že hlavní motivací bylo využití výzkumu pro praxi. „Doufáme, že námi zveřejněné výsledky najdou reflexi i v legislativě.“

Jedno z hlavních poselství knihy je, že je to především lidská bytost, která má být chráněna přednostně. „V tomto kontextu jsme navrhli zakotvit do Listiny základních práv Evropské unie nové lidské právo – právo na digitální integritu, které se bude skládat z řady oprávnění jednotlivce. Část již byla deklarována, ale část je naprosto nových. Zejména například právo na přístup k internetu, právo být zapomenut, ale též právo na komunikaci s lidským operátorem, právo nebýt subjektem rozhodnutí učiněného strojem a tak dále. Tento katalog nových digitálních oprávnění se může stát v budoucnosti vhodnou platformou pro globální regulaci těchto práv za pomoci univerzálních právních nástrojů,“ uvedla Naděžda Šišková.

Na vydání monografie Legal Issues of Digitalisation, Robotisation and Cyber Security in the Light of EU Law se podílela dvě nakladatelství: Kluwer Law International v Holandsku a Wolters Kluwer ČR. Tuto formu spolupráce, která vychází z uzavřené smlouvy, zvolili poprvé. Podle Naděždy Šiškové je to záruka, že se kniha dostane do celé Evropy. „Jsme také velmi rádi, že jsme naší prací inspirovali kolegy a svým způsobem prošlapali cestu pro další výzkum a zavedení nových studijních programů na naší fakultě,“ uzavřela vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence při PF UP.

Read More

Po nehodě šlápl do pedálů

S prosbou o pomoc se v úterý odpoledne obrátila na operační středisko řidička, které cyklista poškodil vozidlo. Žena do telefonu řekla, že jí neznámý...

Akademický senát FF UP vzal na vědomí změnu v proděkanském týmu

V novém kalendářním roce se poprvé sešel Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Na vědomí vzal změnu v proděkanském týmu děkana fakulty Jana...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 02/2025

Město Olomouc bude v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Jeho sestavování označil primátor Miroslav Žbánek za čím dál složitější, s ohledem na celkovou ekonomickou situaci. I tak ale...

Šance pro lidi bez přístřeší v Přerově

V odlehlé lokalitě Přerova v Kojetínské ulici začala stavba nového azylového domu pro lidi bez přístřeší....

Prostějované si na náměstí mohou prohlédnout „památky v novém“

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově si až do konce ledna lidé mohou prohlédnout výstavu...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní...