Přeložit náš web

Čt, 17. 4. 2025.

Svátek má Rudolf.

25.2 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
24.9 C
Přerov
25.1 C
Šumperk
20 C
Jeseník
Čtvrtek, 17. dubna 2025.

Svátek má Rudolf.  Dobré odpoledne.

Vědecký projekt JIZKES propojil odborníky z ČR a SR v boji s klimatickou krizí

Na posouzení zranitelnosti krajiny vůči klimatickým změnám a návrh efektivních adaptačních opatření byl zaměřen úvodní workshop mezinárodního výzkumného projektu JIZKES (Jednotná identifikace zranitelnosti krajiny a metodologie návrhu adaptačních opatření se zvláštním zřetelem na ekosystémové funkce), na kterém spolupracují Univerzita Palackého, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe).

„Klíčová témata workshopu zahrnovala odborné prezentace zaměřené na hodnocení ekosystémových služeb a jejich přímou vazbu na kvalitu lidského života. Výzkumníci představili metodické přístupy pomocí aplikace Environmental Sensitivity Assessment Index (ESAI) a VHO (Vedúci! Horia Obce!), které umožňují detailní posouzení environmentálních rizik spojených s klimatickými změnami. Mezi sledované rizikové jevy patřily především sucho, extrémní teploty a přívalové srážky,“ uvedl Vilém Pechanec, hlavní řešitel projektu z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP.

V průběhu workshopu byla představena i vize mapového portálu, který bude zdarma poskytovat výsledky hodnocení zranitelnosti v přeshraničním území. Součástí programu byla také otevřená diskuze se zástupci veřejné správy, odborných institucí, zemědělských a lesnických podniků i samotnými obyvateli z dotčených regionů. Diskutovalo se zejména o využitelnosti výstupů projektu v praxi, potřebě snadno dostupných a srozumitelných nástrojů pro plánování opatření a o možnostech přímé spolupráce při jejich realizaci. „Zazněla i konkrétní očekávání směrem k finálním výstupům projektu, jako je mapový portál nebo návrh praktických adaptačních opatření šitých na míru konkrétním typům krajiny,“ doplnil Vilém Pechanec.

Závěrem byly prezentovány také předběžné výsledky dotazníkového šetření, které ukázaly, že obyvatelé Slovenska vnímají dopady klimatických změn intenzivněji než obyvatelé České republiky, avšak povědomí o konkrétních adaptačních opatřeních zůstává nízké v obou zemích.

Projekt JIZKES, který běží od 1. června 2024, je realizován v rámci programu Interreg SK–CZ Cílem projektu je sjednotit české a slovenské přístupy k hodnocení krajinné zranitelnosti a připravit detailní, aktuální a volně dostupná data, která poslouží jako základ pro rozhodování veřejné správy, odborníků i místních komunit. Výsledkem bude nejen vědecká metodika, ale i praktické nástroje pro ochranu krajiny, která čelí rostoucím tlakům způsobeným (nejen) klimatickou změnou.

Read More

Akademický senát poděkoval stávajícímu vedení univerzity

Stávající vedení Univerzity Palackého v čele s rektorem Martinem Procházkou krátce prezentovalo svou činnost před Akademickým senátem UP. Ten se na svém...

Mezinárodní jarní škola se věnovala manipulacím s daty ve vizualizacích

Odhalovat skryté významy, rozpoznávat manipulativní techniky a odlišovat fakta od dezinformací z pohledu vizualiazace dat – to byly hlavní cíle online mezinárodní...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 15/2025

Olomoučanům se jen málokdo v Česku může rovnat ve třídění elektroodpadu. Třeba loni město zvítězilo v soutěži Aktivní obec za největší množství sebraných elektrozařízení. A letos obyvatelé města vytřídili...

Rekonstrukce náměstí v Konici

Náměstí v Konici na Prostějovsku zabrali dělníci a stavební stroje. Městečko v západní části Olomouckého kraje...

Jaro je tady. Olomoucké kašny ožívají

K Olomouci neodmyslitelně patří voda stříkající z historických kašen. Několik měsíců spaly, ale po zimě opět...

Otevřená radnice 16/2025

Proč se v Olomouci v poslední době instalují ve veřejném prostoru převážně dočasná umělecká díla a...

Kraj zblízka 16/2025

Kvalita zdravotní péče se zvyšuje, zdraví lidí v populaci to ale ovlivňuje jen málo. Zásadní vliv...