Přeložit náš web

Čt, 16. 1. 2025.

Svátek má Ctirad.

1.9 C
Olomouc
1.9 C
Prostějov
2.1 C
Přerov
5.7 C
Šumperk
5 C
Jeseník
Čtvrtek, 16. ledna 2025.

Svátek má Ctirad.  Dobré odpoledne.

Vědci z přírodovědecké fakulty a USA pomocí genetického inženýrství zvýší odolnost vojtěšky

Na zvýšení odolnosti vojtěšky vůči chladu, suchu a zasolení půdy je zaměřen nový výzkumný projekt katedry biotechnologií přírodovědecké fakulty, ve kterém vědci využijí nejnovější poznatky z oblasti genetického inženýrství. Olomoučtí odborníci budou spolupracovat se skupinou profesora Tibora Pechana, která působí na Mississippi State University v USA.

Projekt „Experimentální využití mitogenem-aktivovaných proteinkinas a moderních mezioborových přístupů pro perspektivní zlepšení odolnosti vojtěšky vůči chladu, suchu a zasolení“ potrvá 46 měsíců. Práci vědců finančně podpořilo částkou téměř 7,5 milionu korun ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Vojtěška je jednou z nejvýznamnějších luštěnin na světě, zemědělci ji pěstují na více než 34 milionech hektarů. Zabraňuje erozi půdy, zlepšuje její úrodnost i strukturu a pomáhá snižovat kontaminaci povrchových a podzemních vod. Zároveň poskytuje píci i vysoce kvalitní proteiny a výživové doplňky pro lidskou výživu, jelikož obsahuje cenné antioxidanty, minerály, enzymy a vitamíny. Vojtěška navíc díky symbióze s půdními bakteriemi rodu Sinorhizobium dokáže absorbovat velké množství atmosférického dusíku. Půdu tak vojtěška obohacuje o tento důležitý chemický prvek, což snižuje množství použitých průmyslových hnojiv nepříznivě zatěžujících ekosystém.

Měnící se klimatické podmínky, sucho, rostoucí množství soli v půdě a nízké teploty ale mohou tyto výhodné vlastnosti vojtěšky výrazně omezit. Odborníci odhadují, že až 20 procent zavlažovaných půd je postiženo zasolením a nadměrné vysušování se týká více než 30 procent orné půdy. Letní vlny veder v kombinaci se suchem závažně poškozují zemědělské plodiny včetně vojtěšky. Pro přezimování vojtěšky je rozhodující její odolnost vůči chladu, protože podzimní a jarní mrazy nejvíce limitují výnos zelené hmoty.

Výzkumný projekt zaměřený na vojtěšku podle hlavního řešitele Jozefa Šamaje z katedry biotechnologií přírodovědecké fakulty proto reaguje na poptávku zemědělců po cíleném zvyšování tolerance důležitých plodin vůči chladu, suchu a zasolení půdy v České republice a USA. Udržitelná produkce zemědělských plodin vyžaduje vývoj nových genotypů, které budou přinášet kvalitní a stabilní výnos s vysokou produkcí biomasy, přičemž zároveň odolají měnícím se klimatickým podmínkám. 

Vědci se proto rozhodli, že pomocí genetického inženýrství zvýší odolnost vojtěšky. „Chceme odhalit funkční mechanismus, jakým signalizace stresových podnětů z vnějšího prostředí, konkrétně stresem indukovaná mitogenem aktivovaná proteinkinasa (SIMK), ovlivňuje vytváření průduchů a epidermis listů, a tím také produkční parametry vojtěšky. Pomocí genetického inženýrství zaměřeného na SIMK pak budeme moci zvýšit odolnost vojtěšky vůči chladu, suchu a zasolení půdy,“ uvedl Jozef Šamaj. Vědci při práci využijí také moderní technologie editace a modifikace genů například pomocí CRISPR/Cas9, RNA interference a nadexprese, spolu s fenotypizací, multi-omickými přístupy a pokročilou mikroskopií.

„V USA není problém s uplatněním CRISPR/Cas9 technologie u zemědělských plodin, což představuje další přidanou hodnotu. Je to i důvod, proč náš projekt kvůli zkostnatělé legislativě EU řešíme právě ve spolupráci s partnerem v USA,“ podotkl Jozef Šamaj. Tento vysoce inovativní výzkum podle něj přispěje k řešení dlouhodobých cílů vývoje nových generací odolné vojtěšky. Zároveň výrazně rozšíří úspěšnou dlouholetou spolupráci s americkým partnerem, která dosud vedla k 17 společným publikacím v prestižních mezinárodních časopisech.

Read More

Česko spouští pilotní program screeningu na časný záchyt výdutě…

V České republice odstartoval pilotní program zaměřený na screening výdutě břišní aorty. Jedním z lídrů programu je prof. MUDr. Martin Köcher,...

ČLOVĚK V TÍSNI FINANČNĚ PŘISPĚJE NEZISKOVÝM ORGANIZACÍM

Člověk v tísni vyčlenil část povodňového rozpočtu na finanční příspěvky neziskovým organizacím, které přišly při zářijových povodních o majetek a plnění pojišťoven bylo...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 02/2025

Město Olomouc bude v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Jeho sestavování označil primátor Miroslav Žbánek za čím dál složitější, s ohledem na celkovou ekonomickou situaci. I tak ale...

Začal svoz vánočních stromků

Odložené vánoční stromky se začínají hromadit u popelnic a kontejnerů. Symboly sváteční pohody nyní čeká jasný...

Vedení města Olomouce přivítalo dětský pěvecký sbor Andromeda

Velký sál olomouckého magistrátu se rozezněl zpěvem dětského sboru Andromeda. Za sebou má úspěšnou sezónu, ocenění...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní...