Přeložit náš web

St, 16. 4. 2025.

Svátek má Irena.

22.5 C
Olomouc
22.4 C
Prostějov
22.7 C
Přerov
21.2 C
Šumperk
17.8 C
Jeseník
Středa, 16. dubna 2025.

Svátek má Irena.  Dobrý večer.

Vědci otevřeli cestu pro využití grafenových tranzistorů

Vyřešit jednu ze zásadních překážek pro užití nanografenu jako nástupce křemíkových součástek v elektronice se podařilo multioborovému mezinárodnímu týmu vědců s českou účastí, mezi nimiž nechyběli ani výzkumníci CATRIN Univerzity Palackého. Článek popisující inovativní řešení povrchové úpravy grafenových nanopásků vyšel v časopise Nature Chemistry.

Velikost tranzistorů v integrovaných obvodech se v posledních desetiletích zmenšila na nanometry, avšak další minimalizace už naráží na limity používaného křemíku. Jedním z perspektivních materiálů pro konstrukci nanoelektronických součástek, který by umožnil nahradit křemíkové tranzistory, jsou tzv. grafenové nanopásky (graphene nanoribbons – GNR). Jejich vynikající elektronické vlastnosti je předurčují stát se materiálem pro budoucí stavební prvky nanoelektroniky, nicméně jejich dosavadní nevýhodou byla nedostatečná chemická stabilita, která by odolala působení vzduchu.

„Našemu multioborovému týmu fyziků a chemiků se podařilo vyvinout metodu chemické protekce hran grafenových nanořetízků, které na vzduchu oxidují a tím dochází k znehodnocení jejich elektronických vlastností,“ vysvětlil spoluautor metody Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR.

K syntéze řetízků nanografenu, které jsou tlusté právě jeden atom a dva až tři nanometry široké, se většinou používá vakuum. Nicméně při přípravě nanotranzistorů na bázi řetízků nanografenu jsou řetízky vystaveny atmosféře, což vede k jejich nežádoucí oxidaci a degradaci jejich elektronických vlastností. Vědci navrhli dvoustupňovou metodu, která kombinuje řízenou oxidaci hran řetízků zabraňující nežádoucí oxidaci v atmosféře a následné působení atomárního vodíku. Žíháním vodíkem vede k odstranění oxidace hran, která vede k získání požadovaných grafenových nanořetízků.

„Nový přístup umožňuje přípravu stabilní a chemicky modifikované formy nanografenových řetízků, která je stabilní v atmosféře. Toto otevírá možnost zvýšení kvality transportních vlastností tranzistorů na bázi nanografenu,“ uvedl Bruno de la Torre z CATRIN UP.

Na výzkumu se podíleli čeští vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a výzkumníci ze španělského Material Physics Center, Univerzity v Santiagu de Compostela, The Nanomaterials and Nanotechnology Research Center (CINN) a Basque Foundation for Science (IKERBASQUE).

[odkaz na zdroj]

Univerzita pořídila nové bezpečnostní kamery, díky nim vidí městská policie i venkovní prostory kolem Zbrojnice

Pod dohledem kamer a městské policie jsou nově některé části univerzitního kampusu v okolí Křížkovského ulice v Olomouci. Jejich instalace a zapojení do...

Lékárenská pohotovostní služba bude zajištěna i na Velikonoční pondělí

Na Velikonoční pondělí, kdy jsou obchody zavřené, nezůstanou Přerované bez možnost zajistit si léky. Od 9 do 13 hodin pro ně...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 15/2025

Olomoučanům se jen málokdo v Česku může rovnat ve třídění elektroodpadu. Třeba loni město zvítězilo v soutěži Aktivní obec za největší množství sebraných elektrozařízení. A letos obyvatelé města vytřídili...

Rakoviny kůže přibývá, nezapomínejte na prevenci

Na poliklinice AGEL v Olomouci se uskutečnil Den melanomu. Zaměstnanci při této příležitosti uspořádali pro širokou...

MHD posílí spoje na ZOO a jarní Floru v Olomouci

Dopravní podnik Olomouc posílí městskou hromadnou dopravu kvůli očekávanému zájmu o ZOO a jarní Floru. Od...

Otevřená radnice 16/2025

Proč se v Olomouci v poslední době instalují ve veřejném prostoru převážně dočasná umělecká díla a...

Kraj zblízka 16/2025

Kvalita zdravotní péče se zvyšuje, zdraví lidí v populaci to ale ovlivňuje jen málo. Zásadní vliv...