Přeložit náš web

Čt, 21. 11. 2024.

Svátek má Albert.

2.6 C
Olomouc
2.8 C
Prostějov
2.6 C
Přerov
0 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Čtvrtek, 21. listopadu 2024.

Svátek má Albert.  Dobré odpoledne.

Vědci nabízejí udržitelný způsob pro výrobu dvoudimenzionálního oxidu železa

Novou „zelenou“ cestu pro výrobu hematenu, dvoudimenzionálního materiálu odvozeného od železitého minerálu hematitu s velkým potenciálem pro využití v oblasti čisté energie a v environmentálních aplikacích nabízejí výzkumníci z Univerzity Palackého a VŠB-TUO v článku publikovaném v Applied Materials Today. Výzkum pronikl i na titulní stránku časopisu.

Hematen je poměrně mladý materiál se zajímavými elektrochemickými a fotokatalytickými vlastnostmi, díky nimž je vhodný pro využití v řadě technologických aplikací, včetně například fotokatalytického rozkladu amoniaku pro výrobu vodíku jako udržitelného paliva. Dosavadní způsoby výroby hematenu však k životnímu prostředí příliš šetrné nejsou, neboť se při nich využívají toxická organická rozpouštědla.

„V této studii představujeme ekologickou syntézu 2D hematenu pomocí exfoliace běžně dostupného oxidu železitého v čistém vodném roztoku a s využitím ultrazvuku. Výsledné vrstvy hematenu mají tloušťku jen několik málo nanometrů a prokázaly vynikající elektrochemické vlastnosti v oblasti přenosu náboje, což je činí ideálními pro fotokatalytické aplikace. Obecně jsme pravděpodobně otevřeli cestu k udržitelné výrobě široké škály 2D materiálů na bázi oxidů kovů s využitím vrstevnatých minerálů a vody jako vstupních surovin a ultrazvuku jako zdroje energie pro podporu chemické exfoliace,“ uvedl Radek Zbořil, vědecký pracovník CATRIN a vedoucí Materials-Envi Lab na VŠB-TUO.

Další novinkou je, že přidáním kovu ruthenia na vodivý substrát hematenu výzkumníci dosáhli synergického efektu pro produkování elektronů a děr pod vlivem viditelného světla. „Tím jsme dokázali úspěšně rozložit amoniak na vodík a dusík, což je významná reakce pro technologie ukládání vodíku. Hematen obohacený rutheniem lze efektivně využít jako ekologicky šetrný fotokatalyzátor v technologiích výroby a skladování čisté energie,“ doplnil další ze spoluautorů Michal Otyepka působící jako vedoucí CATRIN-RCPTM a vedoucí laboratoře pro modelování nanomateriálů národního superpočítačového centra IT4Innovations na VŠB-TUO.

Read More

Workshop propojil mladé právní vědce z Olomouce a z Vídně

V polovině listopadu se uskutečnil mezinárodní workshop s názvem Law's Response to the Challenges of Digital Transformation. Odborné setkání bylo výstupem projektu v rámci...

Ocenili jsme turistické poklady v kraji, letos bez slavnostního ceremoniálu

Absolutním vítězem se stal Josefkol/Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem Read More

Neuteklo vám?

Téma týdne 46/2024

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku má za sebou úspěšný chovatelský rok. A velkou investici. Chystá také program na Vánoce a další rozvojové projekty. S chovateli jsme se vydali do výběhu...

Nová pravidla pro vjezd na Horní náměstí v Olomouci

Pravidla pro řidiče budou v historickém centru Olomouce přísnější. Od 1. prosince se na Horním náměstí...

Šternberské muzeum vystavuje tvorbu rodačky Mileny Dopitové

Ve šternberském kulturním domě je k vidění výstava slavné rodačky Mileny Dopitové s názvem "Jsem jedno...

Otevřená radnice 47/2024

Bude možné opravit silnici a tramvajový pruh v Hodolanské ulici? Konkrétně v části silnice kolem školy...

Kraj zblízka 47/2024

Vedení Olomouckého kraje vyjelo na Jesenicko a Šumpersko. Jednalo se zástupci povodněmi poničených obcí o další...