Přeložit náš web

Čt, 17. 4. 2025.

Svátek má Rudolf.

19.1 C
Olomouc
19 C
Prostějov
17.8 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
16.1 C
Jeseník
Čtvrtek, 17. dubna 2025.

Svátek má Rudolf.  Dobrý večer.

Studie prokázala aktivitu některých rostlinných silic vůči novému koronaviru

Pozoruhodnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2 vykazují silice některých rostlinných druhů čeledi Lamiaceae (hluchavkovitých). Vyplývá to ze studie, kterou v časopise Frontiers in Pharmacology publikovali autoři z CATRIN Univerzity Palackého. Poznatky by mohly být v budoucnu využity v boji s tímto typem koronaviru.

„Naše studie představuje vůbec první zprávu o in vitro analýzách aktivity 19 různých esenciálních olejů a jejich monoterpenových složek z rostlinných druhů čeledi Lamiaceae proti SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii. Analýzy ukázaly, že silice z různých druhů rodu Mentha a jejich monoterpenové složky, karvon, karvakrol, pulegon, mentofuran a 1,8-cineol, vykazují významnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2,“ uvedla první autorka článku Sanja Ćavar Zeljković z CATRIN-CRH, která působí také v olomouckém pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Fytochemii léčivých a aromatických rostlin se vědkyně věnuje dlouhodobě. Odborníci na rostlinný výzkum ale tentokrát spojili své síly s kolegy z CATRIN-ÚMTM. Právě od nich vzešel nápad vyzkoušet rostlinné extrakty, konkrétně pelyňku (Artemisia annua), v souvislosti s novým typem koronaviru. Nakonec vědci počet sledovaných rostlin rozšířili, a to i díky možnosti využít genovou banku olomouckého Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vrátili se i k rostlinným druhům, které sledovali nedávno – většinou se jednalo o rostliny rodu Mentha (máta). Výzkumníci nakonec získali hydrodestilací sušeného rostlinného materiálu 19 silic a stanovili jejich monoterpenické profily. Monoterpeny jsou využívány v potravinářství, kosmetice a farmacii zejména pro své aroma, díky protinádorovým a antibakteriálním účinkům se však řadí i mezi bioaktivní sloučeniny.

„Získané výsledky poskytují velmi důležité informace o antivirové aktivitě vybraných silic a jejich složek, které by mohly být využity v opatřeních proti SARS-CoV-2. Tyto silice se používají ve farmaceutickém průmyslu jako lokální antivirotika a jejich využití by se mohlo rozšířit i v terapii COVID-19,“ vysvětlila Ćavar Zeljković.

Dokončení všech experimentů trvalo asi šest měsíců. Ve spolupráci ohledně této problematiky budou výzkumníci obou součástí CATRIN spolupracovat i nadále. „Kolegové z CATRIN-ÚMTM testovali u silic také jejich protinádorové účinky. Navíc plánujeme použít různé extrakty z konopí a zkoumat jejich biologickou aktivitu vůči dalším onemocněním. Do tohoto výzkumu zapojíme i naše studenty,“ uzavřela vědkyně.

Pandemii COVID-19 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2020. Od té doby se vědecká komunita i zdravotnické organizace zaměřují na vývoj účinných profylaktických a terapeutických opatření. Do strategií vývoje nových kandidátů na antivirové léky proti viru SARS-CoV-2 byly zahrnuty jak nové syntetické sloučeniny, tak přírodní produkty.

[odkaz na zdroj]

Restaurátora zraněného bleskem zachránili hasiči z věže zámku. Cvičně

Do věže zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku uhodil blesk a zranil restaurátora, který opravoval historickou krytinu. Zůstal v bezvědomí ležet...

Akademický senát poděkoval stávajícímu vedení univerzity

Stávající vedení Univerzity Palackého v čele s rektorem Martinem Procházkou krátce prezentovalo svou činnost před Akademickým senátem UP. Ten se na svém...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 16/2025

Kvalita zdravotní péče se zvyšuje, zdraví lidí v populaci to ale ovlivňuje jen málo. Zásadní vliv na zdraví a kondici člověka má jeho životní styl. Olomoucký kraj v této...

Rekonstrukce náměstí v Konici

Náměstí v Konici na Prostějovsku zabrali dělníci a stavební stroje. Městečko v západní části Olomouckého kraje...

Jaro je tady. Olomoucké kašny ožívají

K Olomouci neodmyslitelně patří voda stříkající z historických kašen. Několik měsíců spaly, ale po zimě opět...

Otevřená radnice 16/2025

Proč se v Olomouci v poslední době instalují ve veřejném prostoru převážně dočasná umělecká díla a...

Kraj zblízka 16/2025

Kvalita zdravotní péče se zvyšuje, zdraví lidí v populaci to ale ovlivňuje jen málo. Zásadní vliv...