Přeložit náš web

St, 15. 1. 2025.

Svátek má Alice.

-1.2 C
Olomouc
-0.9 C
Prostějov
-1.2 C
Přerov
1.8 C
Šumperk
1.1 C
Jeseník
Středa, 15. ledna 2025.

Svátek má Alice.  Dobré ráno.

Škola archeometrie se zaměří na spolupráci přírodovědců s historiky a archeology

Propojit přírodovědné a humanitní obory si klade za cíl druhý ročník Školy archeometrie, který se 2. a 3. února uskuteční v Pevnosti poznání. Mezioborové setkání vědeckých pracovníků pořádají katedry analytické chemie a geologie, Archeologické centrum Olomouc, Národní památkový ústav a Pevnost poznání.

„V současné době archeologové, historici umění a podobně orientované obory zjišťují, že spolupráce s přírodovědnými obory je velmi přínosná a může jejich poznání posunout zase o kus dál. Na druhou stranu si i zástupci přírodovědných oborů uvědomují, že mít možnost analyzovat různé unikátní předměty je také výhodné, ať už kvůli vývoji nových metod či z důvodu publikačních možností,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Přes 80 přihlášených účastníků může první den Školy archeometrie vybírat ze čtyř zajímavých sekcí – Technologický průzkum 1, Technologický průzkum 2, Antropologie a Analýza izotopů. Připraveny jsou přednášky zaměřené například na možnosti a limity radiokarbonového datování v archeologii, na moderní metody pro archaeometrickou analýzu, parazitologii, technologii smaltů a jejich analýz, na analýzu historických strusek či novinky v molekulové spektroskopii a mikroskopii.

„Katedra geologie se velmi ráda spolupodílí na organizaci této akce. Škola je ukázkovým příkladem společného hledání zajímavých výzkumných témat, metod a interpretací mezi chemiky, geology a archelogy. Společných hřišť k tomu máme spoustu. Jedná se například o studium materiálů, rekonstrukci starých výrobních technik, uložení archeologických objektů pod zemí a techniky jejich vyhledávání. Na geologii se snažíme nezahálet, takže investujeme třeba do geofyzikálního vybavení, vypisujeme geoarcheologická témata závěrečných prací studentů, spolupracujeme s firmami a řešíme projekty. Nejnověji třeba projekt GA ČR „Rekonstrukce mobility v mladém paleolitu na základě provenience radiolaritových artefaktů“ pod taktovkou Martina Moníka. Existuje určitě spousta důvodů, proč se na setkání těšit,“ uvedl Ondřej Bábek, vedoucí katedry geologie.

O den později budou na programu přednášky konkrétních výzkumných směrů v oblasti archeometrie. „Odborníci pohovoří například o lehkých izotopech v kosterním materiálu, absolutně datovaných archeologických kontextů na Moravě nebo o petrografické analýze stavebních kamenů a pojiv  z kostela sv. Mořice v Olomouci. Na závěr se návštěvníci mohou zúčastnit workshopu štípání kamene,“ dodal Lukáš Kučera.

[odkaz na zdroj]

Po nehodě šlápl do pedálů

S prosbou o pomoc se v úterý odpoledne obrátila na operační středisko řidička, které cyklista poškodil vozidlo. Žena do telefonu řekla, že jí neznámý...

Akademický senát FF UP vzal na vědomí změnu v proděkanském týmu

V novém kalendářním roce se poprvé sešel Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Na vědomí vzal změnu v proděkanském týmu děkana fakulty Jana...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 02/2025

Proč vedení města omezilo vjezd do pěší zóny pro zásobování a taxislužbu? Nově zbudovaná cyklostezka na ulici U Dětského domova, při odbočení na stezku kolem řeky Moravy musí cyklisté překonat...

Šance pro lidi bez přístřeší v Přerově

V odlehlé lokalitě Přerova v Kojetínské ulici začala stavba nového azylového domu pro lidi bez přístřeší....

Prostějované si na náměstí mohou prohlédnout „památky v novém“

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově si až do konce ledna lidé mohou prohlédnout výstavu...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní...