Zástupci třiceti zemí se na Univerzitě Palackého zúčastnili šestnáctého ročníku mezinárodní konference Screen writing Research Network 2024. Na prestižní setkání se stěžením tématem Conversation Beyond Script dorazila řada známých osobností filmových i televizních studií, například Donat F. Keutsch, jenž jako producent získal s filmem Yol Zlatou palmu na festivalu v Cannes.
Screenwriting Research Network (SRN), výzkumná skupina složená z vědců i reflektivních praktiků, zajímajících se o výzkum scénáristiky, uspořádala na katedře divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého šestnáctý ročník mezinárodní konference Screen-writing Research Network 2024. Cílem pravidelného setkání je přehodnotit scénář ve vztahu k jeho historii, teoriím, hodnotám a tvůrčím postupům.
„Naší ambicí bylo reflektovat proměny, kterými audiovizuální tvorba prochází v posledních letech. Jde především o umělou inteligenci, jež se tvůrcům nabízí jako nástroj využitelný při psaní scénářů. Je zároveň však i ohrožením jejich pozic kreativců ve štábech,“ řekl za pořadatele konference Jan Černík, odborný asistent katedry divadelních a filmových studií FF UP a zároveň člen výkonné rady Screenwriting Research Network. Vzpomněl přitom loňskou stávku amerických filmařů, která poukázala na mnohdy nežádoucí proměny fungování vývoje a výroby pořadů pro streamovací platformy typu Netflix.
„Začínají se rozpadat základy, na kterých byl v minulosti postaven význam scenáristického řemesla. To jsou asi nejdůležitější témata, která jsme chtěli na konferenci reflektovat a měli jsme radost, že naši výzvu vyslyšelo takřka sto padesát hostů z více než třiceti zemí světa. Nejednalo se při tom jen o akademiky, ale i o scenáristy, dramaturgy či režiséry,“ dodal Jan Černík, jenž prestižní setkání organizoval s Annou Šimákovou, Filipem Fajou a dalšími studenty katedry divadelních a filmových studií FF UP.
Velkou radost měl například z toho, že se konference osobně zúčastnili Donat F. Keutsche a Gabriele C. Cindler z Německa. „Donat má za sebou obdivuhodnou kariéru. Vyzkoušel si různé role ve filmovém průmyslu, od kinaře a distributora přes producenta až po skript konzultanta, kterým je dodnes. Právě jako producent získal s filmem Yol na festivalu v Cannes Zlatou palmu. Dnes se svou spolupracovnicí a partnerkou Gabriele pořádá workshopy pro africké filmaře,“ přiblížil Jan Černík, a přestože jsou skript konzultanti lidé tak trochu v pozadí filmového průmyslu, v případě Donata a Gabriele se podle něj jedná o záměr. „Měl jsem velkou radost, když souhlasili, že na konferenci vystoupí s úvodní přednáškou na téma porušování pravidel při psaní scénářů,“ dodal Jan Černík.
Podle něj se vyplatilo i úsilí, jehož výsledkem byla účast zástupce českého audiovizuálního průmyslu. „Režisér Radim Špaček a scénárista Zdeněk Holý představili na konferenci film Lesní vrah, poté o něm diskutovali s diváky. Vystoupila i producentka Kamila Zlatušková. V přednášce představila vlastní systém vzdělávání televizních profesionálů, což mělo velký ohlas u kolegů z USA,“ doplnil Jan Černík.
Screenwriting Research Network (SRN) byla založena v roce 2006 a od té doby uspořádala patnáct konferencí na čtyřech kontinentech. Minulý rok se prestižní setkání uskutečnilo v USA, příští ročník bude v Austrálii. I díky tomu může fungovat jako platforma sdružující odborníky z celého světa.
Prvotním cílem zakládajících členů SRN bylo před přibližně dvaceti lety vytvořit platformu, jež by umožnila sdílení postupů jak scenáristiku učit. Tento cíl je nadále stěžejní v rámci organizace. Přidala se k němu však řada dílčích cílů, a hlavně schopnost reagovat na aktuální dění v oblasti scenáristiky.
„Pro mě osobně jako akademika pak Screenwriting Research Network a výroční konference slouží jako korektiv vlastního výzkumu. Diskuze s kolegy z praxe mi vždycky dokážou velmi precizně ukázat, jaký výzkum má odezvu u filmařů a sděluje jim něco zajímavého, a co už je z jejich pohledu zbytečné a určené spíš pro akademickou obec,“ uzavřel Jan Černík.