Možnost osobního setkání, diskuze o společných problémech a otázkách spojených s rozvojem obcí. Starostky a starostové se sešli spolu s ministry na již 61. ročníku celostátní konference s názvem Den malých obcí, která se konala na Výstavišti Flora v Olomouci.
Rezonující témata a problémy jsou podle Olgy Dočkalové, členky předsednictva Svazu měst a obcí České republiky, například zřízení společné policie pro více obcí. Starostové se také často ptají na otázky spojené s platností novely zákona o ochraně ovzduší, která přinesla zásadní změny v nakládání s bioodpadem. Nebo také řeší odpadové hospodářství.
Takovým hlavním nosným tématem celého programu je vždy otázka, kde sehnat peníze na obecní projekty. Důležitými a nejžádanějšími jsou proto na konferenci přednášky úřadů jako je Ministerstvo pro místní rozvoj nebo Státní fond životního prostředí.
Na konferenci zazněla také otázka digitalizace, která ne vždy vedení obcí zjednoduší práci. Tím nejpalčivější problémem je pak digitalizace stavebního řízení.
Součástí konference byla i doprovodná výstavní část, kde dodavatelé představovali zástupcům obcí a městsvé produkty a služby.