Přeložit náš web

Po, 20. 1. 2025.

Svátek má Ilona.

-2.4 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-1.2 C
Přerov
-1.6 C
Šumperk
2.3 C
Jeseník
Pondělí, 20. ledna 2025.

Svátek má Ilona.  Dobrý večer.

Odborníci z PřF UP pomáhají s výstavbou obří soustavy 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile

Na chystané výstavbě soustavy více než 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile se významně podílí odborníci ze Společné laboratoře optiky, společného pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR, Astronomického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy. Čeští vědci a technici zajistili výrobu velmi přesných zrcadel a různých pohyblivých částí teleskopů. Díky mezinárodní spolupráci vznikne nejvýkonnější observatoř pro astronomii záření gama na světě, která pomůže vědcům řešit složité otázky astrofyziky.

Vědci pomocí soustavy teleskopů například získají více informací o černých dírách, budou pátrat po temné hmotě, odchylkách od Einsteinovy teorie relativity či se budou snažit pochopit původ a úlohu kosmických částic.

Výstavbu soustavy šesti desítek teleskopů umožnila 7. ledna Evropská komise, která rozhodla o přeměně observatoře Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) na konsorcium evropské výzkumné infrastruktury (ERIC). Společná laboratoř optiky – pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR – sehrála klíčovou roli při budování observatoře CTA, která je jedním z nejvýznamnějších projektů pro pozorování vysokoenergetického gama záření.

„Hlavní přínosy českých partnerů tohoto projektu spočívají ve vývoji technologií, odborném know-how a výrobě klíčových komponent. Čeští vědci a technici se podíleli na návrhu a stavbě komponent velkých teleskopů LST, které pokrývají nižší energetický rozsah gama záření. Náš příspěvek zahrnoval vývoj systémů zaměřených na optiku, mechaniku a ovládání teleskopů, přičemž ČR měla a bude mít významný podíl zejména na optických částech,“ uvedl Miroslav Pech ze Společné laboratoře optiky.

Čeští odborníci se také zapojili do vývoje a testování malých teleskopů SST-1M, které jsou určeny pro pozorování nejvyšších energií gama záření. Český tým se soustředil na optickou kalibraci a inovace v konstrukci a montáži těchto teleskopů. Česká republika přispěla výrobou precizních optických prvků, jako jsou zrcadla a další optické systémy splňující nejvyšší požadavky na kvalitu povrchu a odrazivost.

Vědci se v tuzemských laboratořích zaměřili také na vývoj tenkých optických vrstev, přípravu povrchů zrcadel, metodiku charakterizace a měřicí mechanismy optických prvků. Navíc poskytli odborné kapacity pro testování a certifikaci komponent v oblasti optiky, mechaniky a elektroniky. Významný podíl mají rovněž v oblasti atmosférického monitoringu, který je klíčový pro správnou interpretaci měření gama záření, a při výběru kandidátských míst pro budování observatoře.

„Díky zapojení českých institucí, jako je Univerzita Palackého, se ČR etablovala jako důležitý partner v mezinárodním konsorciu CTA. Výroba zrcadel, mechanických součástí a další klíčové technologie vyvinuté v ČR odpovídají přísným požadavkům na stabilitu a přesnost v extrémních podmínkách. Český přínos k vývoji optických systémů a technologií pro teleskopy SST-1M a LST byl zásadní pro realizaci projektu CTA na světové úrovni,“ podotkl Miroslav Pech.

Observatoř Cherenkov Telescope Array Observatory má být největší a nejvýkonnější observatoří pro astronomii záření gama na světě s energetickým rozsahem (20 GeV – 300 TeV). K pokrytí širokého energetického rozsahu bude CTAO využívat tři typy dalekohledů: velké dalekohledy (LST), střední dalekohledy (MST) a malé dalekohledy (SST). Ústředí CTAO hostí Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) v Boloni (Itálie). Provoz Centra pro správu vědeckých dat (SDMC) má na starost Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY v Zeuthenu (Německo). Za výstavbu a provoz observatoře je zodpovědná ústřední organizace CTAO, která spolupracuje s partnery z celého světa na rozvoji observatoře.

Read More

Krajská záchranná služba bude lépe čelit kyberútokům

Projekt kybernetické bezpečnosti zhruba za 57 miliónů korun připravuje Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. Read More

Nová éra hematologie v Prostějově: Rekonstrukce HTO přináší moderní prostory i špičkovou péči

Prostějov, 20. ledna 2025: Hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) Nemocnice AGEL Prostějov prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která vylepšila prostory pro personál, pacienty i dárce....

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 3/2025

Město Olomouc slavnostně zahájilo plesovou sezónu na Výstavišti Flora, a to ve velkém stylu. Hned při příchodu návštěvníky uvítal Dixieland Vojenské hudby Olomouc. Letošní téma plesu, Filmová Olomouc, vzdalo...

Slatinice mají nové kulturní centrum

Místo chlévů knihovna. Lichtenštejnský dvůr ve Slatinicích, jehož první písemná zmínka sahá až do roku 1618,...

Odběratelé Moravské vodárenské přejdou od dubna k novému provozovateli

Největší provozovatel pitné vody na Olomoucku Moravská vodárenská od dubna přechází k Vodohospodářské společnosti. Změna zasáhne...

Moje Olomouc 3/2025

Město Olomouc slavnostně zahájilo plesovou sezónu na Výstavišti Flora, a to ve velkém stylu. Hned při...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...