Přeložit náš web

St, 15. 1. 2025.

Svátek má Alice.

-1.2 C
Olomouc
-0.5 C
Prostějov
-1.2 C
Přerov
1.8 C
Šumperk
1.1 C
Jeseník
Středa, 15. ledna 2025.

Svátek má Alice.  Dobré ráno.

Nový biostimulant zvyšuje výnosy zemědělských plodin a snižuje zátěž životního prostředí

Vysoce účinný stimulátor růstu rostlin vyvinuli vědci z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Biostimulant dokáže zvýšit výnosy zemědělských plodin a jejich schopnost přijímat z půdy živiny dodané pomocí hnojiv, což sníží zátěž životního prostředí. V licenci s britským partnerem se nový přípravek obsahující patentovanou českou látku nazvanou MTU už prodává zemědělcům ve Velké Británii. Příští rok si jej budou moci koupit farmáři i v dalších evropských zemích včetně České republiky.

Stimulátor růstu rostlin MTU, což je zkratka jeho chemického názvu, výrazně zvyšuje odolnost i výnosy zemědělských plodin a zároveň má příznivý dopad na životní prostředí. Rostliny ošetřené MTU mají totiž zvýšenou schopnost využít dusíkatá hnojiva, což je další z důvodů, proč rychleji rostou a více plodí. Do svých orgánů rostliny dokážou vstřebat více živin z aplikovaných hnojiv a omezují tak jejich vyplavování z pole do okolního ekosystému.

„Podle našich výzkumů zvyšuje nová látka příjem dusíkatých živin až o čtvrtinu, což znamená, že jich bude zřejmě možné aplikovat na pole méně. Například v polním pokusu v Maďarsku s kukuřicí bylo použito o 15 procent dusíku méně, a to bez ztráty výnosu. To je důležité jak pro naplňování cílů Green Deal, tak vzhledem k současnému raketovému růstu cen hnojiv. Prozatím se jedná o jednoroční polní pokusy, které bude nezbytné dále potvrdit,“ uvádí Jaroslav Nisler z vědeckého týmu, jenž sloučeninu před deseti lety vytvořil.

Přípravek MTU zabraňuje rozpadu chlorofylu, takže zvyšuje jeho obsah v listech. „Ošetřené plodiny pak mohou lépe vstřebávat oxid uhličitý v průběhu fotosyntézy, a vytvořit tak více energeticky bohatých látek (cukrů), které se využívají k rychlejšímu růstu kořene i stonků. Rostliny jsou pak schopné lépe čerpat vodu a živiny v ní rozpuštěné,“ říká Miroslav Strnad z Laboratoře růstových regulátorů.

Díky těmto vlastnostem přípravek MTU u rostlin zmírňuje dopady sucha, horka i dalších nepříznivých podmínek. „A to je zvlášť užitečné v současnosti, kdy se pěstitelé kvůli globální změně klimatu častěji potýkají s následky extrémních projevů počasí,“ dodává Jaroslav Nisler. Přípravek ale stimuluje rostliny i v běžných polních podmínkách a významně zvyšuje jejich výnos. „Například v polních experimentech s pšenicí v ČR v letech 2015–2017 MTU zvýšil průměrný výnos zrna o 7 procent,“ podotýká Jaroslav Nisler. Přípravku je přitom potřeba použít jen velmi malé množství. Na jeden hektar stačí půl gramu MTU ve 200litrovém postřiku roztoku s vodou.

Výhradním vlastníkem patentů na nový biostimulant je Ústav experimentální botaniky AV ČR, který letos v únoru podepsal licenční smlouvu s britskou společností Intracrop. Přípravek se nyní vyrábí v Německu, prodává ve Velké Británii a od roku 2023 bude na trhu i v České republice, Polsku a Maďarsku. V plánu je rozšíření budoucího prodeje do všech zemí EU, Ukrajiny, Turecka, Kanady a USA.

Britský držitel licence Intracrop nyní látku MTU prodává v přípravku Status, v němž firma pro zesílení účinku zkombinovala MTU s přírodním biostimulantem, kyselinou pidolovou. „Status doporučujeme aplikovat na jaře, z naší zkušenosti zvyšuje výnos pšenice, kukuřice, řepky olejky a slunečnice o 5 až 15 %. Zpětná vazba od pěstitelů ve Spojeném království, kteří jej využili právě v letošním suchém jaru, byla výjimečně pozitivní,“ říká Mark Palmer, ředitel firmy Intracrop. „Jsme opravdu nadšení, vnímáme tento biostimulant s takto účinnou jedinou látkou jako svatý grál budoucnosti,“ dodává Palmer.

Za potenciální ekologický přínos v oblasti redukce používání hnojiv získal nový biostimulátor MTU v únoru 2022 ocenění v americké soutěži Next Gen Fertilizer Innovations Challenge, která se zaměřuje na inovace v oboru hnojení. Hlavními pořadateli soutěže jsou dvě vládní instituce USA: agentura pro ochranu životního prostředí EPA a Ministerstvo zemědělství (USDA).

[odkaz na zdroj]

Na Pedagogické fakultě UP vznikla nová příloha Metodického doporučení MŠMT

Pavla Dobešová, Kamil Kopecký a René Szotkowski, odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, připravili zbrusu novou přílohu Metodického doporučení k primární...

Mladiství pachatelé budou vykonávat trest obecně prospěšných prací ve Šternberku

Město Šternberk a Probační a mediační služba uzavírají dohodu o obecně prospěšných pracích pro mladistvé pachatele. Znamená to, že trest obecně prospěšných prací, který...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní rok rozdělí hejtmanství žadatelům na dotacích do cestovního ruchu deset milionů korun. Umělecký svět...

Šance pro lidi bez přístřeší v Přerově

V odlehlé lokalitě Přerova v Kojetínské ulici začala stavba nového azylového domu pro lidi bez přístřeší....

Prostějované si na náměstí mohou prohlédnout „památky v novém“

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově si až do konce ledna lidé mohou prohlédnout výstavu...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní...