Celkem osm studentů bude reprezentovat olomouckou právnickou fakultu v česko-slovenském finále soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Rozhodla o tom fakultní kola soutěže. Mezinárodní finále se uskuteční v září na brněnské právnické fakultě.
Přihlášené soutěžní práce byly i letos rozdělené do dvou sekcí, a to na sekci bakalářských a magisterských studentů a sekci doktorských studentů. Fakultní soutěž byla organizována jako dvoukolová. V obou sekcích tak nejdříve proběhlo písemné kolo, kdy na každou práci byly vypracovány dva posudky, a následně odborná hodnotící komise vybrala nejlepší práce, které postoupily do ústního kola. Vybraní studenti je pak obhajovali před hodnotícími komisemi.
V magisterské sekci bylo letos odevzdáno 5 vědeckých prací, v doktorské 18. „Soutěžní práce v magisterské sekci se věnovaly aktuálním tématům. Při fakultním kole se u několika z nich rozvinula zajímavá diskuze, věřím proto, že zaujmou i ve finále. Ke kvalitě postupujících prací výrazně přispěla efektivní spolupráce s konzultantem nebo inspirace načerpaná na výměnném pobytu Erasmus+,“ řekl k výkonům soutěžících v této sekci Maxim Tomoszek, proděkan pro studijní záležitosti a člen hodnotící komise. Mezi posuzovateli ústního kola doktorské sekce byl Michal Petr, vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva. „Úroveň fakultního kola byla mimořádně vysoká. Všechny práce posuzované u ústní obhajoby byly velmi kvalitní a o celkovém pořadí rozhodovaly jen detaily,“ uvedl Michal Petr.
Nejlepší odbornou práci v magisterské sekci vypracoval a obhájil Vojtěch Jelonek, student 4. ročníku programu Právo a právní věda. „Do soutěže jsem se přihlásil, abych si prvotně vyzkoušel zpracovat obsáhlejší téma a prozkoumat zdroje, ze kterých budu následně čerpat také pro svou diplomovou práci,“ vysvětlil vítěz. Téma Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota? si vybral díky konzultantovi Ondřeji Švárovi, který je doktorandem na katedře trestního práva. „Téma jsem poprvé představil na jím spolupořádané studentské konferenci s názvem Trestní právo ve věku AI: synergie a výzvy. Touto cestou bych tak zároveň rád magistru Švárovi poděkoval za veškerou konzultaci v průběhu psaní práce a za ochotu rozvíjet studenty naší fakulty,“ řekl Vojtěch Jelonek s tím, že si ze soutěže odnáší především cenné zkušenosti se sepsáním odborné práce, které věří, že přetaví v úspěšnou obhajobu diplomové práce. „Zářijové finále si hodlám užít a těším se, s čím přijdou kolegové z ostatních fakult.“
Autoři umístěných prací vedle možnosti reprezentovat fakultu v mezinárodním kole získali i mimořádné stipendium. Soutěž ve SVOČ pořádá právnická fakulta od roku 2007, původně pod názvem Monseho studentská vědecká soutěž.
Výsledky fakultního kola soutěže SVOČ
Magisterská sekce
1. místo
Vojtěch JELONEK, Právo a právní věda, 4. ročník | Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota? (konzultant Mgr. Ondřej Švára)
2. místo
Bc. Katka VAVŘINOVÁ, Evropské právo a politiky EU 2. ročník | An Analysis of the Agencies under the Former „Second Pillar“ of the EU within the Framework of the Principal-Agent Concept
3. místo
Viktor MRÁZEK, Právo a právní věda, 4. ročník | Kyberpodvody ve věku AI (konzultant Mgr. Ondřej Švára)
Doktorská sekce
1. místo
Mgr. Anna SLEŽKOVÁ, Teoretické právní vědy – Ústavní právo, 4. ročník | Making assessment truly individual: the importance of the philosophical concept of the objectification of man for the interpretation of the right to individual assessment
2. místo
Mgr. Pablo Martínez RAMIL, International and European Law, 4. ročník | Papering Over the Cracks or a Real Solution: Does the AI Act Tackle the Challenges Arising from Discriminatory AI?
3. dělené místo
JUDr. Matouš PROCHÁZKA, Právní dějiny a římské právo, 1. ročník | Hereditas Iacens
Mgr. Adéla HEPOVÁ, Teoretické právní vědy – Správní právo, 2. ročník | Není úzké pojetí poškozeného v přestupkovém řízení příliš úzké? (školitel JUDr. Martin Škurek, Ph.D.)
Čestné uznání
Mgr. David MARHOLD, Právní dějiny a římské právo, 1. ročník | Ernst Swoboda a příprava vládního návrhu občanského zákoníku z roku 1937 (konzultant doc. JUDr. Ondřej Horák, Ph.D.)