Jaro se hlásí o slovo a s každým slunečným dnem nabývá na síle. Teploty pomalu stoupají, a tak po zimní přestávce opět ožívají městské olomoucké kašny. Do ulic vracejí osvěžující šum vody a jedinečnou atmosféru jarní Olomouce. Od minulého týdne už proudí voda v Ariónově kašně. Umělecké dílo olomouckého rodáka a sochaře Ivana Theimera z roku 2002 pojme 25 tisíc litrů vody. Tradičně poslední kubík vody napustil primátor Miroslav Žbánek.
V Olomouci se nachází šest barokních kašen. O veškerou jejich údržbu se starají Technické služby města Olomouce.
Voda v kašnách je chemicky upravovaná. Technické služby tak důrazně varují před jejím pitím či koupáním v ní. Upozornění platí i pro domácí zvířata, zejména psy – ani oni by z kašen pít neměli.
Kašny vyžadují také pravidelnou a velmi náročnou údržbu. Jde o historické objekty, které v sobě mají i technologie, které fyzicky a technicky zastarávají. Musí se tak provádět jejich údržba. Stejně tak údržba samotných pískovcových nádob a soch. Každý rok se provádí pravidelná vizuální kontrola a posouzení stavu z pohledu restaurátorského.
Právě z toho důvodu je Merkurova kašna od minulého roku mimo provoz. Kvůli zaneseným tryskám a opotřebovanému těsnění dochází k prosakování vody. Do provozu by měla být uvedena nejdříve příští rok. Pod lešením je zatím jen Herkulova kašna na Horním náměstí. Její spáry a jílové těsnění už dosloužily. To se na konci loňské sezony projevilo výrazným únikem vody do schodiště a podloží. Opravy by měly být hotové v průběhu června letošního roku. Do budoucna se počítá s rekonstrukcí dalších barokních olomouckých kašen, vyjma těch na Dolním náměstí, které renovaci už mají za sebou.
V těchto dnech se po zimní pauze také probudil k životu vodopád v Bezručových sadech. Pojme zhruba 20 až 25 kubíků vody. Ve všední dny vodopád funguje od odpoledne až do večera, o víkendech tryská už od dopoledních hodin. Vodopád má park zkrášlit a udělat ho příjemnějším pro návštěvníky, především pak odkazuje na historii místa – v minulosti totiž vodopád už zde existoval.