Přeložit náš web

Pá, 3. 1. 2025.

Svátek má Radmila.

-2.4 C
Olomouc
-2.4 C
Prostějov
-2.3 C
Přerov
-2.1 C
Šumperk
-2.8 C
Jeseník
Pátek, 3. ledna 2025.

Svátek má Radmila.  Dobré ráno.

Mezinárodní festival vědeckých filmů zná své vítěze

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest (PSFF), který se konal v kampusu České zemědělské univerzity (ČZU), zná své vítěze. Objektivy kamer, které usilovaly o pozornost odborné poroty, se letos zaměřily na divokost a divočinu.

V soutěžní sekci PSFF se o titul Nejlepšího vědeckého dokumentu utkalo šestnáct filmů z Francie, USA, Rakouska, Spojeného království, Kanady, Německa, Španělska, Belgie a Nizozemska. Českou republiku zastupoval snímek Voda ztracená a vrácená, který si odnesl Cenu rektora ČZU za své poetické zpracování.

Porota mezinárodní soutěže, složená z členů fakult a vedení ČZU, ocenila snímek Divočina v bouři režiséra a scenáristy Michaela R. Gaertnera za jeho vizuální a emocionální působivost. „Film zobrazuje, jak se zvířata a rostliny v lese připravují na přicházející změny počasí – od prvních náznaků blížící se bouře až po její příchod a následky. Proces adaptace na střídání sucha a dešťů je zachycen fascinujícím způsobem a ukazuje úžasnou schopnost obyvatel lesa přizpůsobit se měnícím se podmínkám,“ uvedla porota ve svém hodnocení.

Vrcholem soutěže je Grand Prize a 10 tisíc amerických dolarů

O cenu, spojenou s finanční odměnou ve výši 10 tisíc amerických dolarů, soutěžily jak filmy z PSFF, tak i výběr z letošního dubnového festivalu AFO. Porota složená z odbornic a odborníků z oblastí popularizace vědy a dokumentárního filmu udělila toto ocenění filmu Součástí smečky v režii Tanguye Dumortiera a Oliviera Larreyho. Film podle nich ilustruje zásadní posun v přírodovědném filmu, který se odehrál v posledních dvou dekádách.

„Z loutkáře a manipulátora se dokumentarista stává pouhým divákem a získává tím tolik potřebný odstup. Snímek ukazuje, že gradovat napětí ve filmu o predátorech lze budovat celou paletou metod a postupů. Snahu ohromit brutalitou nahrazují úplně jiné a civilnější metriky: čas, a hlavně, důvěra v diváckou schopnost vidět,“ vysvětlila porota.

„Jsem nesmírně šťastný a pyšný, že jsem získal hlavní cenu vašeho festivalu. Je to pro mě i celý tým velká pocta. Doufám, že díky tomu vlci získají lepší pověst, že se o nich dozvíme víc a naučíme se je lépe chránit,“ řekl režisér Tanguy Dumortier při přebírání Grand Prize.

Studentská cena pro film o naději pro přírodu

Studentskou porotu ČZU zaujal film Evoluce Země: Ostrovy, který reflektuje adaptabilitu života. „Tento dokument nás nutí přehodnotit naše vnímání evoluce a našeho místa v přírodě. Jeho poselství rezonuje ještě dlouho po skončení projekce,“ uvedla studentská porota ve svém hodnocení.

„Děkujeme všem studentům, kteří pro nás hlasovali. Je to obrovská čest převzít tuto cenu za celý tým tvůrců. Největší radost máme z toho, že inspirujeme novou generaci vědců a filmařů. Chtěli jsme přenést poselství o tom, jak jako živočišný druh ovlivňujeme planetu, ale hlavně jsme chtěli podnítit zvědavost a naději, že příroda má schopnost se obnovit, pokud jí to umožníme. Jsme rádi, že toto poselství s vámi rezonovalo,“ řekl režisér snímku Oliver Twinch.

Festival nabídl kromě dvou desítek filmových projekcí také diskuze, které se věnovaly nejen vědeckým tématům, ale i filmovému jazyku, historii přírodopisného dokumentu a podobnosti mezi dokumentárním a hraným filmem. Zahraniční hosté a filmaři měli možnost porovnat své pohledy se zástupci akademické obce z ČZU.

„Oceněno bylo pět vítězných filmů, přičemž velký zájem vzbudila i nově zavedená divácká soutěž. Kromě prezentace filmových děl a diskusí se konal také workshop dokumentárního filmu zaměřený na téma divočiny, v jehož rámci studenti a studentky vytvořili tři působivé krátkometrážní snímky. To ukazuje, že má smysl podporovat praxi a vlastní tvorbu,“ zhodnotil průběh festivalu programový vedoucí Zdeněk Rychtera, který je zároveň dramaturgem festivalu AFO.

Česká zemědělská univerzita v Praze pořádá festival na svém kampusu již od roku 2011, tehdy pod názvem Life Sciences Film Festival, později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s Univerzitou Palackého, kde se koná Academia Film Olomouc (AFO), a společně od té doby organizují Prague Science Film Fest.

Read More

Prvním miminkem roku 2025 ve FN Olomouc je holčička Sofie. Má tři…

Už v 6.23 hodin ráno se na Nový rok poprvé rozhlédlo po světě první miminko roku 2025 narozené ve Fakultní nemocnici Olomouc....

Už rok pomáhá v Přerově speciální digitální dermatoskop odhalovat rakovinu kůže

Přerov, 2. ledna 2025: Moderní diagnostická technologie, která dokáže zachytit rizikové kožní změny ještě před jejich plným rozvojem – to je...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 52/2024

V Otevřené radnici se tentokrát ohlédneme za dotazy, které diváci do našeho pořadu zaslali. Mnohokrát jsme řešili témata vztahující se k Dopravnímu podniku města Olomouce. Jiřího například zajímala budoucnost...

Mikroregion Němčicko

Mikroregion Němčicko se nachází v jižní části regionu. Sdružuje sedmnáct obcí a žije v něm asi...

Nová tramvaj už stojí v depu

Vedení olomouckého dopravního podniku v roce 2023 podepsalo kupní smlouvu na devět plně nízkopodlažních tramvají. Jedna...

Otevřená radnice 1/2025

V poslední Otevřené radnici roku 2024 se ohlížíme za dotazy našich diváků. Před několika měsíci jsme na...

Kraj zbízka 01/2025

Olomoucký kraj má schválený rozpočet na rok 2025. Rozhodlo o tom krajské zastupitelstvo. Projednalo kromě jiného...