O Merrillově programu a Moravian University se Lucie Brožová, studentka žurnalistiky na FF UP, dozvěděla vcelku náhodou, na webu zahraničního oddělení Univerzity Palackého. Možnost studovat v USA ji však okamžitě zaujala. Přihlásila se do výběrového řízení, uspěla a dnes říká, že úsilí, které vynaložila, jí do života přineslo mnoho nových znalostí i zkušeností.
Chcete studovat v USA? Jedinečnou příležitost semestrálního studia na partnerských amerických školách mohou studující Univerzity Palackého využít díky Merrillovu programu. Univerzita Palackého jej nabízí v rámci předjednaných podmínek – spočívají v tom, že vybraný posluchač či posluchačka má možnost studovat bez školného a za výrazného univerzitního příspěvku na životní náklady. Přesně v tomto režimu strávila semestr v USA Lucie Brožová, studentka katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP. Jak studium probíhalo a co jí dalo? V čem spočívají rozdíly mezi vysokoškolským studiem v ČR a USA? Odpovědi nejen na tyto otázky poskytla v krátkém rozhovoru.
Co jste musela učinit, abyste podporu programu získala?
Dozvěděla jsem se o této možnosti zhruba týden před uzávěrkou, když jsem hledala informace ke svému výjezdu v rámci Erasmu do Polska. Časově to bylo tedy hodně na poslední chvíli, proto jsem obratem oslovila své profesory na katedře, jestli by mi mohli napsat doporučující dopisy. Ochotně mi vyšli vstříc a během pár dní jsem podala přihlášku. Nejdříve bylo nutné úspěšně projít výběrovým řízením, které spočívalo v pohovoru zaměřeném na motivaci ke studiu v USA. Bavili jsme se i o tom, na jakou školu z nabízených univerzit bych chtěla vycestovat a proč. Po pohovoru jsem čekala přibližně tři týdny na výsledek a měla jsem obrovskou radost, když mi přišel e-mail s informací, že jsem byla vybrána. Poté začalo kolečko administrativního zařizování. Musela jsem si zajistit víza do USA a s Moravian University jsme řešili všechny náležitosti spojené s mým studiem. Jednalo se například o přístupy do systému, zápis předmětů, financování mého pobytu na univerzitě nebo zdravotní pojištění. Bylo toho docela hodně a většinou to fungovalo tak, že když jsme vyřešili jednu věc, objevila se nějaká nová. Ani trochu však nelituji – ta byrokracie za to určitě stála.
Proč jste si ke studiu vybrala právě Moravian University?
Vybírala jsem mezi dvěma univerzitami, Coe College a Moravian University. Moravian University mě zaujala na první pohled. Nejen svou historií, která byla částečně spjatá s Českou republikou, ale i tím, že se jedná o šestou nejstarší vysokou školu ve Spojených státech a současně první, která vzdělání poskytla i ženám. Její poloha v Pensylvánii, blízko Philadelphie a New Yorku, byla pak dalším důvodem, proč rozhodnutí padlo právě na tuto školu.
Jak studium probíhalo, co jste studovala a co vám toto studium přineslo?
Když jsem do Ameriky odlétala, vůbec by mě nenapadlo, že se toho za čtyři měsíce tolik naučím. Způsob výuky byl jiný než ten, který jsem znala z České republiky. Rozdíl spočíval například v tom, že konečná známka byla výsledkem práce studentů za celý semestr. Hodnotila se například aktivita v hodině nebo to, jak student vypracovává jednotlivé úkoly. Obecně se v kurzech kladl větší důraz na průběžné úkoly a týmové projekty, na kterých studenti pracovali v průběhu celého semestru. Myslím si však, že testy byly na Moravian snazší než u nás. Mohli jsme při nich například používat naše poznámky nebo jsme je psali online bez kamer.
Díky Merrillovu programu jsem měla naprostou volnost v tom, co budu studovat. Při výběru předmětů jsem se zaměřila hlavně na ty, které bych nemohla studovat tady v ČR a které v mém oboru budou užitečné. Vybrala jsem si tedy grafický design, marketing, public speaking a komunikaci na sociálních sítích. Skvělé bylo také to, že nám škola půjčila IT techniku, na které jsme mohli tyto čtyři měsíce pracovat. Každý z nás dostal MacBook a iPad. Díky tomu jsme mohli pracovat na jakýchkoliv projektech bez technického omezení. Pro mě to bylo nejvíce přínosné hlavně v předmětu grafický design, kde jsem každý týden pracovala na nějakém projektu. Nejsem si jistá, zda by mi k tomu moje vlastní vybavení stačilo, takhle jsem to nemusela vůbec řešit.
Celkově bylo studium v USA neuvěřitelně přínosné a inspirující, bylo mým splněným snem – nejenže jsem chtěla zažít jiný vzdělávací systém, ale současně mi to umožnilo poznat také americkou kulturu. Navíc mě jako studentku žurnalistiky velmi zajímaly prezidentské volby, které se minulý rok na podzim v USA konaly. Bylo velmi zajímavé zažít tuto událost na vlastní oči a vnímat, co Amerika během voleb prožívá.
Bylo skvělé, že jsme při studiu měli i možnost cestovat a vydat se na místa, která bych asi jen tak neviděla. S naší mezinárodní partou jsme vyrazili třeba do Washingtonu, New Yorku nebo Bostonu. Během výletu na Niagarské vodopády jsme se na otočku podívali i do Kanady.
Jaké máte nyní plány?
Dokončit svou bakalářskou práci a poté se postupně připravit na státní závěrečné zkoušky, které mě čekají letos na jaře. Na začátku února bych měla nastoupit i na novou stáž v Praze a jsem přesvědčena, že k získání této stáže mi hodně pomohly znalosti a zkušenosti, jež jsem získala právě během svého pobytu v USA.
Čemu byste se jednou ráda věnovala profesně?
Práci, která bude spojená s komunikací, tvorbou obsahu a předáváním informací. Přesně ale ještě nevím, v jakém odvětví se nakonec najdu.
Jaký máte vzkaz pro své spolužáky, studenty UP?
Aby se nebáli do USA vyjet. Pokud někoho alespoň trochu láká studium v zahraničí, určitě stojí za to se přihlásit. Upřímně jsem vůbec nečekala, že bych mohla uspět. Studium v USA bylo jednou z nejlepších zkušeností v mém životě.
Merrillův program je semestrální studijní program na vysoké škole v USA pro studenty Univerzity Palackého sponzorovaný partnerskými školami v USA a dofinancovaný z dalších zdrojů, např. Erasmus+, UP a v neposlední řadě i vlastních zdrojů studenta. Byl založen před více než třiceti lety americkým filantropem a přítelem Univerzity Palackého Charlesem Merrillem. Studium v rámci Merrillova programu nevede k získání žádného akademického titulu. Jeho garantem na UP je její rektor, administrací programu je pověřeno Oddělení pro mobility UP. Výběrovou komisi pro Merrillův program jmenuje rektor UP.