Co nejvíc trenduje v rámci žánru popularizace vědy? Napovědět nám mohou výsledky soutěžních sekcí Academia Film Olomouc. Vedle Mezinárodní soutěže, Česko-slovenské soutěže, Soutěže krátkých filmů a Ceny studentské poroty letos nově festival představil Soutěž imerzivních médií a Soutěž debutů a druhých filmů. Tradičně hlasovalo i publikum a zvolilo Cenu diváků. V Mezinárodní a Česko-slovenské soutěži se navíc letos volil jak nejlepší film, tak snímek, který nejlépe přistupuje ke komunikaci vědy.
Porota Mezinárodní soutěže zvolila za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film snímek Pan želvák (Turtle Walker). Portrét indického výzkumníka želv Satishe Bhaskara je fascinující studií vědeckého nadšení, zvědavosti a objevování. V rámci ocenění komunikace vědy udělila porota jak hlavní cenu, tak zvláštní uznání. To získal film britského režiséra a producenta Jamie E. Lochhead Les (The Forest), který vypráví o dezinterpretaci zjištění, že planeta Země je schopná pojmout další bilion stromů a tematizuje důležitost správné komunikace vědeckých dat. Hlavní cenu za komunikaci vědy získal kanadský film Zvířecí hrdost (Animal Pride). Jeho tématem je rozmanitost lásky v přírodě. Jaké typy vztahů navazují zvířata v různých koutech světa, v různých kulturách?
Česko-slovenská soutěž taktéž nabídla velké spektrum rozmanitých témat a porota udělila hned čtyři ceny. Cenu za nejlepší český a slovenský film získal dokument Zuzany Piussi Pachová stopa (The Scent Trail). Snímek s šokujícím tématem obrovské mezery v rámcích české justice představuje vynikající ukázku poctivého investigativního dokumentárního přístupu. Ve formální opozici stojí film Lapilli. Slovenský experimentální snímek je především vizuální poémou a také formou terapie pro režisérku Paulu Ďurinovou, která se vydala do skal, aby se vyrovnala se ztrátou prarodičů. Film získal v rámci soutěže čestné uznání. Druhá větev ocenění taktéž obsahuje dva filmy. Čestné uznání za nejlepší komunikaci vědy si odnáší dokumentární série Kronika šťastného dětství o výchově dětí v Česku i Československu optikou několika generací. Cenu za nejlepší komunikaci vědy si pak odnáší David Čálek s filmem Doktor na tripu (Doctor on a Trip). Ten sleduje vědeckou expedici z Česka, která se vydává do Amazonie poznat léčivé účinky psychedelických látek na lidskou psychiku.
Čestné uznání v Soutěži krátkých filmů získal hlavní cenu snímek Proč milovat mokřady (Wetlands – Life Blood). V něm se puiblikum může ponořit do genia loci mokřad a organismů, které je tvoří. Čestné uznání si odnesl kraťas jménem Testerep využívající moderní technologie pro rekonstrukci historické krajiny, která již neexistuje.
Novinkou letošního AFO byla Soutěž imerzivních médií, která představuje popularizaci vědy skrze interaktivitu. Čestní uznání v této nové soutěžní sekci získal projekt Wilfred Buck’s Star Stories. V planetáriu Pevnosti poznání promítaný program vypráví o astronomovi a znalci lidových tradic Wilfredu Buckovi a noční obloze coby navigačnímu systému. Cenu za nejlepší imerzivní dílo si odnesl projekt rozšířené reality Turbulence: Jamais Vu. Projekt simuluje poruchu vnitřního ucha a narušuje divácké smysly takovým způsobem, že dává pocítit život s touto nemocí. Novinkou je také cena za nejlepší první nebo druhý vědecký dokument, který přebral snímek Burkitt. Éanna Mac Cana, režisér filmu hospitalizovaný s Burkittovým lymfomem, vytvořil nekonvenční dokumentární koláž simulující zážitek z nemocničního pokoje, využívá archivní záběry ke komunikaci výzkumu této nemoci a vyrovnává se také s dopady kolonialismu.
Cenu studentské poroty vyhrál emotivně nabitý character-driven dokument Světlo tma světlo (Light Darkness Light). Nevidomý kněz Ian Nichols v něm podstupuje proceduru implantace bionického oka, aby znovu získal zrak a dokument skrze animace, vizualizace jeho možné percepce a ohledávání jeho paměti skládá dohromady otázku, co vlastně znamená lidské vnímání. Čestné uznání studentské poroty získal snímek Sally.
A jak hlasovalo publikum? Diváckou cenu získal snímek Sběratelé kratomu. Český středometrážní dokument ohledává fenomén látky, která je pro někoho lék a pro jiného droga. Jakým způsobem výroba, distribuce i konzumace kratomu funguje je zde představeno divácky mimořádně atraktivním způsobem.
I letos společnost Sandbox Films ocenila nejlepší projekty účastnící se programu Camp 4Science. Speciální uznání a částku 10 000 dolarů získává projekt Yet the Faces a Snow Globe. Hlavní cenu a odměnu 25 000 dolarů získává projekt The Archipelago za silný příběh o dospívání.
A na konec, cenu za mimořádný přínos popularizaci vědy uděluje AFO podcastu Radiolab, který neustále přináší silné vědecké příběhy a svým jedinečným přístupem inspiruje vědeckou komunitu po celém světě.
Šedesáté AFO přineslo tunu vynikajících snímků, tohle je výčet těch, které u porot zarezonovaly nejvíce a odráží trendy přístupy k tomu, jak se v dnešní audiovizi popularizuje a komunikuje vědecké bádání.
Článek Jubilejní šedesátý ročník AFO zná své vítěze se nejdříve objevil na AFO.