Filozofická fakulta Univerzity Palackého otevřela na katedře asijských studiích Indo-Pacific Hub (INPAH). Centrum vzniklo díky projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region a zaměří se na komplexní výzkum a mezinárodní spolupráci v této dynamické oblasti.
Region Indo-Pacifiku, který se rozprostírá od východního pobřeží Afriky přes Blízký východ až po jižní, jihovýchodní a severovýchodní Asii a Oceánii, přitahuje stále větší akademický, politický a hospodářský zájem. Je bohatý na ekonomické příležitosti, ale také na bezpečnostní hrozby, jako je napětí mezi státy průlivu, územní spory v Jihočínském a Východočínském moři a nepředvídatelný severokorejský režim. Právě pro lepší pochopení těchto výzev a příležitostí byl v rámci projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region založen na FF UP Indo-Pacific Hub (INPAH).
„INPAH si klade za cíl podporovat a koordinovat excelentní výzkum zaměřený na oblast Indo-Pacifiku. Jako takový je v rámci střední Evropy jedinečnou institucí, která dává Univerzitě Palackého významné místo v akademickém světě. Vytvoří síť odborníků na evropské úrovni prostřednictvím networkingových aktivit a navazujících výzkumných projektů, a bude dále rozšiřovat zahraniční spolupráci univerzity formou supervize přijíždějících MSCA Fellows – výzkumníků v počáteční fázi kariéry, kterým poskytne koncepční i administrativní podporu v rámci podávání žádostí do grantového schématu MSCA Postdoctoral Fellowships,“ uvedl Alfred Gerstl, vedoucí Indo-Pacific Hub. Dodal, že sdružováním partnerů zastupujících různé akademické disciplíny, politických a hospodářských činitelů a nevládních organizací z Evropy i samotného regionu pak uvedené centrum bude významně přispívat k vytváření národních strategií a strategií EU pro Indo-Pacifik. „Výsledky svého výzkumu bude tým INPAH sdílet formou workshopů, letních škol a přednášek pro akademickou obec i veřejnost,“ uzavřel.
Vedle Alfreda Gerstla, jenž přiblížil poslání a cíle nově otevřeného centra, uvedl slavnostní otevření Indo-Pacific Hub děkan Filozofické fakulty UP Jan Stejskal a vedoucí katedry asijských studií František Kratochvíl. Slavnostní události se zúčastnili také studenti jmenované katedry i další zájemci zainteresovaných kateder či externí hosté. Program události doplnila panelová diskuze pozvaných expertů z katedry asijských studií a ze zahraničních partnerských univerzit, které jsou součástí konsorcia projektu EUVIP (University of Helsinki, Université catholique de Louvain). Diskuze představila různé oborové přístupy k Indo-Pacifiku a indopacifická studia zasadila do kontextu studijních oborů vyučovaných na katedře asijských studií z pohledu využívaných výzkumných metod a oblastí možné interdisciplinární spolupráce.