Historicky poprvé bude Univerzita Palackého hostit rektory a další zástupce evropských univerzit zapojených do aliance Aurora. Kromě zhodnocení uplynulého období se 17. a 18. října budou věnovat především plánům do budoucna, konsorcium totiž letos získalo podporu na další čtyři roky. Během Aurora Olomouc Biannual 2023 se také sejde studentská rada a proběhnou otevřené workshopy zaměřené na výuku.
„Těší nás, že můžeme v Olomouci přivítat naše kolegy z osmi vynikajících partnerských univerzit. Díky členství v alianci Aurora hraje Univerzita Palackého ve vývoji evropského vysokého školství důležitou roli. Vzhledem k tomu, že aliance získala finanční podporu na další 4 + 2 roky, bude klíčovou náplní jednání na olomouckém setkání právě podoba tohoto druhého období. Během něj chceme ještě více prohloubit spolupráci univerzit a přinést nejen našim studentům i zaměstnancům nové příležitosti v době, kdy se vzdělávání v Evropě rychle proměňuje,“ řekl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.
První den setkání bude proto věnován nejdříve zpětnému pohledu na právě končící pilotní fázi Aurory a následně výhledům do budoucna. Spolu s hosty z ostatních univerzit uplynulé období zhodnotí i prorektorka pro vědu a výzkum UP Lucie Plíhalová. Debatovat se dále bude o vlivu evropských univerzit na budoucnost vysokého školství v Evropě a roli, kterou v něm hraje konsorcium Aurora. Další diskuzní panely se dotknou aktuálních témat, jako je udržitelnost či vyvažování společenské odpovědnosti, výuky a výzkumu.
Během dalších jednání se vedení aliance setká s rektory zapojených univerzit. Ve studentském klubu budou jednat také členové Studentské rady aliance Aurora, které v Olomouci přivítá její nedávno zvolený prezident Hanuš Patera z UP. Možnost navzájem se potkat nejen v online prostoru budou mít i členové jednotlivých pracovních balíčků a skupin.
Součástí programu budou i veřejné workshopy. Vyučující se při nich dozvědí, jak učit ve virtuální mezinárodní třídě nebo jak při odborné výuce rozvíjet u studentů také soft skills. Podrobnosti o workshopech i registrační formuláře jsou dostupné na webu Aurory.
Účastníci Aurora Olomouc Biannual 2023 poznají nejen kolegy z jiných univerzit, ale i různá místa Univerzity Palackého i města Olomouce. Červený kostel Vědecké knihovny Olomouc bude hostit uvítací setkání, rozloučení proběhne v Arcibiskupském paláci. Připraveny jsou i komentované prohlídky města či návštěva Vlastivědného muzea spojená s networkingem.
Kdo tvoří Auroru?
Konsorcium Aurora 2030 tvoří University of Iceland (UIce), Vrije Universiteit Amsterdam (VUA), University of Innsbruck (UIBK), University of Duisburg-Essen (UDE), Copenhagen Business School (CBS), Univerzita Palackého v Olomouci (UP), Universitat Rovira i Virgili (URV), Université Paris Est Creteil (UPEC) a University of Napoli Federico II (UNINA), jakož i sedm přidružených akademických a neakademických partnerů včetně University of East Anglia (UEA), South-West University „Neofit Rilski“ (SWUNR), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích (UPJSK), University of Tetova (UT), Kharkiv National University, Evropského fóra Alpbach a Informačního centra pro akademickou mobilitu a ekvivalenci (CIMEA), kteří dohromady pokrývají 13 zemí.