Na střední Moravě, na Přerovsku, se nachází dva velmi podobné kostely. V obci Bochoř a ve Staré Vsi. Vzdálené jsou od sebe jen pár kilometrů. Autorem obou církevních památek je Gustav Meretta, přední restaurátor sakrálních staveb a nejvýznamnější architekt novogotiky na Moravě. Na jednom z kostelů se prý dokonce v uvozovkách „vyučil“, aby pak realizoval své životní dílo v Olomouci.
Jedno Merettovo dílo, kostel svatého Floriána v Bochoři, stojí na návsi, dnes už poměrně těsně obklopen zástavbou. Postaven byl roku 1875 v novogotickém slohu. Věřící tady na něj dlouho čekali, protože do té doby museli docházet z jedné poloviny obce do kostela v Přerově a z druhé na opačnou stranu do kostela do Vlkoše. V obou případech to měli hodinu cesty.
V Bochoři se do té doby konaly bohoslužby jen čtyřikrát do roka v malé kapli. Na nový svatostánek se lidé tak těšili, že když přišlo z arcibiskupství povolení ke stavbě přes noc kapličku pro jistotu zbořili, aby si to úředníci v Olomouci ještě nerozmysleli. Kostel, ač se jedná o novogotiku, má klenbu pouze v kněžišti, což je neobvyklé, zbytek tvoří strop z mohutných dubových trámů.
Gustava Merettu, svého dvorního architekta, následně olomoucké arcibiskupství pověřilo také stavbou kostela v nedaleké Staré Vsi.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Vsi byl dokončen v roce 1882. Na impozantní křížové klenbě a výzdobě interiéru se tady rozhodně nešetřilo. O stavbě, nečekaně honosné v malé vesničce, asi rozhodla blízkost Kroměříže, letního sídla arcibiskupa Fürstenberga. S Merettou ho spojoval i původ, oba byli z Rakouska.
Kostelní věž ve Staré Vsi měří 60 metrů. Při novogotické přestavbě olomoucké katedrály pak Meretta vyhnal věž až do výšky 100 metrů, je tak druhá nejvyšší v Česku. Venku nad vstupem má slavný architekt bustu, hned pod sochami svatých Václava, Cyrila a Metoděje.