Přeložit náš web

St, 20. 11. 2024.

Svátek má Nikola.

0.9 C
Olomouc
2.2 C
Prostějov
2.1 C
Přerov
-0.5 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Středa, 20. listopadu 2024.

Svátek má Nikola.  Dobrý večer.

Dusíkem dopovaný grafen může sloužit jako Popelka pro oddělování vzácných plynů

Výzkumný tým z CATRIN Univerzity Palackého a VŠB-Technické univerzity Ostrava přišel ve spolupráci s kolegy z americké Pacific Northwest National Laboratory a indického Institute of Technology Jammu s novým řešením pro oddělování vzácných plynů v podobě dvourozměrných dusíkem dopovaných grafenových materiálů. Ty mají potenciál snížit náklady na produkci vzácných plynů, čímž by mohly revolučně změnit průmyslové procesy. Navíc otevírají nové možnosti pro využití v medicíně, například při skladování a transportu terapeutických plynů. Práci publikoval časopis Small.

„Integrovat dusík velmi přesně do struktury grafenu jsme dokázali díky dlouhodobým zkušenostem s 2D chemií fluorografenu v CATRIN. Materiály získaly touto úpravou unikátní vlastnosti, včetně ‚nano-kanálů‘ a zabudování atomů dusíku do struktury grafenu v různých poměrech, které výrazně zvyšují schopnost separovat xenon od kryptonu,“ uvedla jedna z autorek článku Veronika Šedajová.

Teoretické výpočty provedené na superpočítači KAROLINA v Ostravě a experimenty z amerických a indických laboratoří ukázaly, že tyto materiály mají až o 50 procent vyšší selektivitu pro xenon ve srovnání s kryptonem. Tento jev je způsoben silnějšími nekovalentními interakcemi mezi xenonem a dusíkem v grafenové mřížce, což umožňuje lepší adsorpci vzácných plynů a tím i jejich oddělování. Kromě toho byly syntetizovány i další varianty dusíkem dopovaného grafenu s použitím ekologicky šetrného rozpouštědla, které umožnilo další ladění vlastností materiálů.

Vzácné plyny jako xenon a krypton hrají klíčovou roli v mnoha moderních technologiích, například v lékařské diagnostice, výrobě polovodičů nebo vesmírném průmyslu. Xenon je však extrémně vzácný, tvoří pouhých 0,08 ppm v atmosféře a jeho získávání je energeticky i finančně náročné. Současné metody, jako kryogenní destilace vzduchu, jsou velmi neefektivní, a proto vědci intenzivně hledají nové způsoby, jak tyto vzácné plyny efektivně oddělovat.

„Tento výzkum potvrzuje, že moderní materiálová chemie může být klíčem k řešení globálních výzev, jako je efektivní využívání vzácných zdrojů, a zároveň přispět k udržitelnému rozvoji průmyslu i vědy. Ostatně jeden z použitých dusíkem dopovaných derivátů grafenu má již nyní své uplatnění v řadě jiných oblastí, například pro ukládání elektrické energie v superkondenzátorech,“ doplnil další z autorů článku a vedoucí CATRIN-RCPTM Michal Otyepka.

Read More

FN Olomouc čeká 23. listopadu odstávka datové sítě, provoz bude omezen

Na sobotu 23. listopadu 2024 v době od 09.30 do přibližně 22 hodin je z provozně-technických důvodů naplánována celková odstávka datové...

Vrcholí přehlídka Scholaris. Poslední šance je v Olomouci

Zájemci o jednotlivé obory se na podrobnosti o studiu mohou doptat pedagogů i samotných studenů. Read More

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 47/2024

Bude možné opravit silnici a tramvajový pruh v Hodolanské ulici? Konkrétně v části silnice kolem školy a lékárny? Cesta je kvůli husté dopravě ve špatném stavu. Zdejším obyvatelům by...

Nová pravidla pro vjezd na Horní náměstí v Olomouci

Pravidla pro řidiče budou v historickém centru Olomouce přísnější. Od 1. prosince se na Horním náměstí...

Šternberské muzeum vystavuje tvorbu rodačky Mileny Dopitové

Ve šternberském kulturním domě je k vidění výstava slavné rodačky Mileny Dopitové s názvem "Jsem jedno...

Otevřená radnice 47/2024

Bude možné opravit silnici a tramvajový pruh v Hodolanské ulici? Konkrétně v části silnice kolem školy...

Kraj zblízka 47/2024

Vedení Olomouckého kraje vyjelo na Jesenicko a Šumpersko. Jednalo se zástupci povodněmi poničených obcí o další...