VÍTE, ŽE? - 41. TÝDEN 2021

Jeden z vrcholů programu letošního Česko-Maďarského roku v Olomouci. To byl maďarský den, který se konal na Horním náměstí. Olomoučanům se při něm představilo partnerské město Pécs. 

V minutách regionu jsme vás letos informovali o speciálních vozících, které vyvinuli hasiči z Olomouckého kraje. Slouží k manipulaci s hořícími vozidly v prostorách s omezeným přístupem. Tým olomouckých hasičů si za tento počin připsal druhé místo v anketě Hasič roku 2020.

Blokové čištění v Olomouci mnohde stále komplikují zaparkovaná vozidla. Jen během prvních devíti měsíců letošního roku strážníci ve městě napočítali více než 480 překážejících automobilů. Řidiče v této souvislosti znovu upozornili, aby respektovali dopravní značky a svá vozidla včas přeparkovali. Místa plánovaného úklidu jsou totiž podle městské police označena s dostatečným předstihem. 

Konkurovat předním tuzemským vědeckým centrům, obstát v silné mezinárodní konkurenci a přispět svým výzkumem k řešení globálních společenských problémů. To je cílem nového vysokoškolského ústavu Univerzity Palackého CATRIN. Univerzita jej veřejnosti představila na začátku října.

Polní cesta na trase Nemilany – Kožušany se brzy promění v novou stezku pro pěší a cyklisty a bude součástí Moravské cyklotrasy na území Olomouce. Téměř 440 metrů nové trasy by mohli lidé začít využívat ještě letos. 

Nový rektor Univerzity Palackého Martin Procházka a historicky čtvrtý děkan Fakulty zdravotnických věd Jiří Vévoda byli slavnostně uvedeni do funkce. Inaugurační slib složili na slavnostním shromáždění v Arcibiskupském paláci.

Hlídka městské policie vyrazila v minulém týdnu do Palackého ulice v Olomouci. Důvodem bylo oznámení o nálezu dvou injekčních stříkaček na parapetu jednoho z domů. 

Vzácné historické herbáře jsou k vidění na výstavě Zahrada zdraví, která začala 5. října v Pevnosti poznání. Za nejstarší a nejvzácnější herbář lze označit prvotisk Hortus sanitatis , první německé vydání z roku 1485. Výstavu lze navštívit až do 28. října.

Kolaudací a předáním hotového díla skončila obnova vodopádu v Bezručových sadech v Olomouci. Součástí předání byla i zhruba půlhodinová zkouška funkčnosti vodopádu. Nový vodní prvek navazuje na vodopád, který byl na stejném místě od roku 1965 až do konce osmdesátých let.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): VZ_2021_10_14_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok