Přeložit náš web

St, 22. 1. 2025.

Svátek má Slavomír.

-2.4 C
Olomouc
-2.4 C
Prostějov
-2.3 C
Přerov
-1 C
Šumperk
2.3 C
Jeseník
Středa, 22. ledna 2025.

Svátek má Slavomír.  Dobré ráno.

Česká společnost chemická ocenila práci Radka Zbořila

Cenu Miloše Hudlického za významnou práci publikovanou v rámci konsorcia Chemistry Europe převzal dne 30. května během zasedání hlavního výboru České společnosti chemické (ČSCh) fyzikální chemik Radek Zbořil z CATRIN Univerzity Palackého. Jeden z nejvýznamnějších českých chemiků a materiálových vědců byl korespondenčním autorem článku, v němž autoři informovali o vývoji jednoduchého elektrochemického nanosenzoru pro detekci širokospektrálního antibiotika chloramfenikolu.

„Ocenění od české chemické komunity, které schvaluje výbor České společnosti chemické, si skutečně velmi vážím. Stejně jako jakéhokoliv jiného ocenění v Česku či zahraničí. Cena ovšem patří všem spoluautorům, kterým bych chtěl za jejich práci poděkovat,“ uvedl Zbořil. Členy autorského týmu byli také Petr Jakubec, Veronika Urbanová a Zdenka Medříková.

Článek, který členy ČSCh zaujal, vyšel v roce 2016 pod názvem Advanced Sensing of Antibiotics with Magnetic Gold Nanocomposite: Electrochemical Detection of Chloramphenicol v časopise Chemistry: A European Journal. Vědci při přípravě nanosenzoru využili magnetické nanostruktury v kombinaci s nanočásticemi zlata.

„Využití nanosenzorů pro detekci chemických látek či biomolekul má široký potenciál uplatnění v environmentálních technologiích, potravinářství či lékařské diagnostice. Je to určitě jeden z progresivních vědeckých směrů, který bude v blízké budoucnosti ještě umocněn díky přístupům atomárního inženýrství. Nová generace senzorů dosáhne ještě lepších limitů detekce a vyšší selektivity s očekávaným jednoduchým technologickým řešením a velmi rychlým stanovením cílových molekul,“ předpověděl vývoj oboru Zbořil, jenž je podle nedávného vydání mezinárodního žebříčku vědců Research.com nejlepším materiálovým vědcem v České republice. Opakovaně také figuroval v seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers americké společnosti Clarivate Analytics. Byl členem redakčních rad několika časopisů vydávaných společnostmi Springer Nature, Wiley či Elsevier. Jako jeden z mála českých vědců byl v loňském roce také členem hodnoticího panelu Evropské výzkumné rady v rámci evaluace prestižních ERC Advanced grantů. V minulosti za mimořádné výsledky v oblasti vědy a výzkumu obdržel také Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Cena Miloše Hudlického je udělována každoročně na návrh kteréhokoliv člena, skupiny či orgánu ČSCh. O laureátech rozhoduje redakční kruh Chemických listů, rozhodnutí schvaluje předsednictvo ČSCh.

[odkaz na zdroj]

BILANCE ROKU 2024

Zoologická zahrada Olomouc děkuje všem příchozivším návštěvníkům i svému zřizovateli Statutárnímu městu Olomouc za neutuchající podporu. „Přeji všem lidem, aby se...

Zveme na výstavu fotografií

Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel je k vidění od 22. ledna do 27. února v Galerii Severní křídlo zámku. Výstava je...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 3/2025

Město Olomouc slavnostně zahájilo plesovou sezónu na Výstavišti Flora, a to ve velkém stylu. Hned při příchodu návštěvníky uvítal Dixieland Vojenské hudby Olomouc. Letošní téma plesu, Filmová Olomouc, vzdalo...

V Prostějově se nově dopravíte na elektrokole

V Prostějově je cyklistika velmi oblíbená a sdílená kola jsou stále více populárnější. Aby město podpořilo...

Výstava Nepravděpodobný podvečer v Art Rubikonu

Olomoucká galerie Art Rubikon vystavuje díla zlínské malířky Taťány Havlíčkové, která ke své tvorbě přistupuje s...

Kraj zblízka 4/2025

V Olomouckém kraji je úctyhodných 473 knihoven. Zejména v malých obcích jsou zároveň komunitními centry s...

Moje Olomouc 3/2025

Město Olomouc slavnostně zahájilo plesovou sezónu na Výstavišti Flora, a to ve velkém stylu. Hned při...