K efektivnějšímu a udržitelnějšímu pěstování léčivých rostlin v kontrolovaném prostředí, zejména v hydroponických pěstebních systémech, má přispět projekt VALOR-LIGHT (Valorization of Light-Activated Medicinal Plant By-Products for Novel Biotechnologies and Edible Crop Production), který uspěl ve výzvě evropské univerzitní sítě Aurora. Pod vedením University of Innsbruck se na jeho řešení budou s dalšími zahraničními partnery podílet i vědci z CATRIN Univerzity Palackého.
Hlavním úkolem výzkumníků bude vyvinout technologie, které zajistí potřebnou produkci léčivých rostlin, ochrání životní prostředí i spotřebitele před možnými negativními vlivy používaných hnojiv a pesticidů a budou v souladu s principy cirkulární ekonomiky. Svoji pozornost vědci upřou na čtyři hlavní oblasti – použití specifických prospěšných mikroorganismů jako účinných bioprotektantů a biostimulantů pro zlepšení produkce fytoaktivních látek léčivých rostlin, využití odpadů z léčivých rostlin jako zdroje (foto)antimikrobiálních látek, vývoj organokovových sítí a jiných nanomateriálů jako vhodných nosičů přírodních (foto)antimikrobiálních látek pro použití v kontrolovaném zemědělství a testování rostlinných (foto)antimikrobiálních látek enkapsulovaných v nanomateriálech jako inovativních světlem aktivovaných pesticidů v rostlinné produkci. Navržené metody otestují na mátě (Mentha canadensis), rajčeti (Solanum lycopersicum) a modelové rostlině huseníčku rolním (Arabidopsis thaliana).
Výzkumný tým se zapojí do celkem tří výzkumných oblastí. „Díky naší unikátní výzkumné infrastruktuře v podobě fenotypizačních linek máme bohaté zkušenosti s neinvazivním monitorováním rostlin v kontrolovaném prostředí. Umíme testovat účinky různých biostimulantů pro vylepšení vlastností rostlin a různých způsobů jejich aplikace. V tomto projektu se zaměříme na rostliny využívané ve farmakologii a budeme se snažit zvýšit efektivitu produkce fytoaktivních látek pomocí různých inovativních přístupů,“ představil část výzkumu vedoucí týmu CATRIN Lukáš Spíchal.
Ve spolupráci s kolegy z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika otestují účinnost organokovových sítí a jiných nanomateriálů jako vhodných nosičů přírodních (foto)antimikrobiálních látek. „Nosiče, jež slovenští partneři vyvíjejí, budeme testovat jako nosiče pro pesticidy aktivovatelné světlem. Naším společným cílem je snížit množství používaných pesticidů a jejich zátěž pro životní prostředí. Pokud se nám podaří dostat pesticidy přímo do rostlin pomocí takovýchto nosičů, mohlo by být jejich používání výrazně efektivnější a k přírodě šetrnější,“ objasnil Spíchal.
Jeho tým bude v úzkém kontaktu také s italskou University of Naples Federico II a jejími experty v používání prospěšných mikroorganismů. „Jedná se o bakterie a houby, které nejsou patogenní. Pokud rostlinu osídlí, naopak zabrání rozvoji choroboplodných zárodků. Partneři v Neapoli tyto organismy vyvinou a my v Olomouci budeme testovat různé nosiče pro transport těchto prospěšných mikroorganismů v různých modelových rostlinách a plodinách,“ doplnil Spíchal. Dalším členem výzkumného konsorcia je také University of Duisburg-Essen.
Základem projektu je multioborová spolupráce partnerů zapojených do univerzitní sítě Aurora. Projekt je odrazovým můstkem ke společné účasti ve velkých mezinárodních projektech typu Horizon. VALOR-LIGHT je jedním ze dvou podpořených projektů v kategorii Health & Well-being.