Vzpomínky, radost ze setkání a také zvědavost, co je nového. V tomto duchu se nesl sobotní Absolventský den, který Univerzita Palackého uspořádala při příležitosti 450. výročí vzniku olomouckého vysokého učení. Do města se sjely stovky bývalých studentů a studentek ze všech koutů nejen naší země.
Registrační stánek před UPointem na olomouckém Horním náměstí si skupinky natěšených lidí prohlížely už dlouho před oficiální zahajovací devátou hodinou.
Jako první zamířila k Zuzaně Kullové z oddělení univerzitních akcí, která se spolu s kolegyněmi a kolegy starala o příchozí absolventy, Marie Siekliková. „Přijela jsem z Prahy. Těším se, Olomouc je moje srdeční záležitost,“ řekla absolventka češtiny a ruštiny filozofické fakulty. Naplánovaná měla setkání se spolužáky. „Společně půjdeme na fakultu, pak si chceme určitě prohlédnout i rektorát,“ doplnila, když odcházela vybavena modrou univerzitní „plackou“, symbolickým poznávacím znamením Absolventského dne UP, a materiály o univerzitě.
Univerzitní stánek sice sloužil především absolventům, ale nejen jim. Byl i místem, kde se zastavovali také turisté a ptali se, kde najdou například konvikt, nebo ti, kteří by se chtěli absolventy teprve stát. Třeba Lenka Hirschová se zajímala o různé možnosti studia na UP. „Ráda bych studovala právo, takže jsem dnešek využila i jako příležitost něco se o univerzitě dozvědět, trošku se zorientovat a zjistit, jaké jsou možnosti,“ svěřila se.
Přímo na náměstí byla univerzita pořádně vidět. Kromě místa před UPointem totiž ´obsluhovala´ i relax zónu před radnicí u Arionovy kašny. Univerzitní lehátka lákala v prosluněném dni k odpočinku a modrobílá se tak nedala přehlédnout. Všichni si pochvalovali spojení Absolventského dne se Dny evropského dědictví, které ve městě nabídly bohatý program, a mnozí z absolventů si tak naplánovali návštěvu své alma mater i s rodinným výletem.
Slunečný den využili někteří absolventi k prohlídce univerzitních budov. Na lékařské fakultě je přivítal děkan Milan Kolář v doprovodu proděkana Dušana Klose. Dvou organizovaných komentovaných prohlídek, během nichž se nejen někdejší studenti podívali do velké posluchárny, prohlédli si výstavu věnovanou fakultním objektům i základní kámen nově stavěné budovy, se zúčastnily čtyři desítky lidí.
Byla mezi nimi i Milada Dušková, dřívější primářka Ústavu klinické a molekulární patologie Fakultní nemocnice Olomouc. „Na fakultu docházím často, takže určitou představu mám, její rozvoj je úžasný. Prohlídku s panem děkanem jsem si ale nemohla nechat ujít a máme tu také sraz s kolegy z ročníku,“ řekla absolventka z roku 1967. „Když se mě někdo zeptá na studium medicíny, tak přemýšlím, co se mi vybaví více. Jestli ten studentský život, který jsme měli velice dobrý, byli jsme v ročníku skutečná parta. Anebo ty okamžiky, kdy člověk házel anatomii do kouta, protože ho to štvalo a učení výběžků na obratlích mu přišlo jako blbina. Nicméně pokud člověka medicína baví, tak i tu zátěž přijímá snadněji,“ dodala.
Prohlídky svých prostor nabídla také filozofická fakulta, a to jak v objektech v Křížkovského ulici, tak v ulicích Vodární, Na Hradě, tř. Svobody či Univerzitní, kde v Uměleckém centru sídlí uměnovědné obory.
Při příležitosti Absolventského dne zahájila filozofická fakulta i novou tradici. Za šíření jejího dobrého jména symbolicky vyznamenala prvních dvanáct absolventů. Při neformálním setkání ve své pracovně tak Jan Stejskal, děkan fakulty, diplomem ocenil například středoškolského učitele Romana Göttlichera, jenž se stal letošním nejinspirativnějším učitelem, když získal Global Teacher Prize. Cenu získali také politoložka Monika Brusenbauch Meislová, ředitelka kina Barbora Kucsa Prágerová, spisovatel František Šmelík, sinoložka a překladatelka Zuzana Li, restauratérka Barbora Navrátilová, marketér Ondřej Martínek, ministerský úředník a konzul Pavel Pešek, politik a lingvista Viktor Tichák, ředitel Českého centra Varšava Petr Vlček, kunsthistorik, básník David Voda a in memoriam velvyslanec Jakub Dürr.
„Jsem velmi rád, že jste část svého života spojili s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého a že jste si nyní udělali čas a přijeli. My jsme na vás pyšní a chceme se pochlubit tím, co jste dokázali a dokazujete, rozmanitostí toho, co děláte,“ řekl Jan Stejskal, děkan FF UP. Ve své krátké řeči zdůraznil, že je pro fakultu velmi důležité ukazovat mladým lidem, kteří přicházejí studovat, že kritické myšlení může vést ke skvělým výsledkům. „Chceme našim studentům ukázat, kam může studium na filozofické fakultě vést a jak široké vzdělání a tím i uplatnění vlastně nabízíme,“ dodal. Nevšední atmosféru setkání vybraných absolventů, jimž k ocenění poblahopřála i Andrea Hanáčková, prorektorka UP, doplnily vstupy skladatele, producenta a hudebníka Lukáše Marečka.
Ocenění absolventi na fakultu vzpomínají především s vděkem. Většina z nich, když se blížila k fakultě, cítila, že se vrací domů. „To, co dělám, mě velmi baví a naplňuje a jsem si vědoma, že ten nejlepší základ pro mou práci jsem dostala tady. O to víc si cením nynějšího pozvání a slibuji, že i nadále budu šířit dobré jméno Filozofické fakulty Univerzity Palackého“ uvedla například politoložka Monika Bruseenbauch Meislová, která se specializuje na britský politický systém a dění.
Také pro Petra Vlčka, ředitele Českého centra Varšava, znamená cesta do Olomouce návrat domů. „Do Olomouce však jezdím celkem často, aktuálně plánujeme například turné Moravské filharmonie v Polsku, plánujeme v Lublinu i ozvěny festivalu AFO. Vím, že moje pracovní kariéra začala vlastně už tady na fakultě, když jsem se zde na pár věcech podílel, nejprve jako student a poté i jako zaměstnanec na Academia filmu Olomouc,“ poznamenal.
V neformální debatě i konzul Pavel Pešek, jenž působil v Turecku, ve Vietnamu či na Ukrajině, přiblížil vztah k Filozofické fakultě UP jako k pomyslné kotvě. „Odvrácenou stránkou diplomacie je to, že člověk nemá pořádně žádný kořen. Za posledních dvacet let jsem byl osmnáct let v zahraničí a ano kotvu mám tam, kde je rodina. Teď ale vím, že tu druhou mám na této univerzitě a jsem moc rád, že jste mi ji umožnili objevit. Moc si toho vážím, že tu s vámi můžu být,“ řekl.
Během absolventského dne se uskutečnily i dvě Stříbrné promoce. Na právnickou fakultu přijížděli někteří ´stříbrní´ absolventi i s téměř dvouhodinových předstihem. Chtěli si ji pořádně užít, chtěli vidět každý kout své fakulty, těšili se na spolužáky. „Studovali jsme ve specifické době devadesátých let, v polních podmínkách znovuobnovené fakulty. Moc ráda na ty roky vzpomínám. Byly zcela zásadní pro formování mé osobnosti,“ uvedla Olga Kypastová, která se na fakultu vrátila i se svým manželem – spolužákem z ročníku. „Datum zkoušky z římského práva je současně našim dnem seznámení,“ dodala s úsměvem. Manželé dnes působí jako soudci u Okresního soudu v Karviné.
Po pětadvaceti letech si promoci v sobotu spolu s nimi zopakovala třicítka absolventů. Mezi nimi například také Petra Jungová, kvestorka UP, nebo Zdenka Papoušková, prorektorka pro legislativu a organizaci. Ta měla v rámci promočního aktu dvojroli. Zastupovala vedení univerzity a současně přebírala čestný diplom. „Obstáli jsme v osobním i profesním životě a jsme na sebe patřičně hrdí. A hrdá může být i Univerzita Palackého, že nás má. Přeji nám zdraví, ať nás naše povolování baví a ať se rádi vracíme na fakultu, univerzitu, do Olomouce,“ vzkázala spolužákům Zdenka Papoušková.
Pro právnickou fakultu, která byla obnovena v roce 1991, to byla druhá stříbrná promoce, kterou připravila.
Přírodovědecká fakulta nabídla svým absolventům nabídl komentované prohlídky fakulty, geoparku, mořského akvária, biologického areálu v Olomouci – Holici i jednotlivých kateder. Absolventi mohli navštívit bezplatně také botanickou zahradu, Pevnost poznání nebo se zúčastnit přednášky o Foucaultově kyvadle, které je nejdelší v České republice. Kromě stříbrné promoce se zde uskutečnil i křest Experimentálního pivovaru UP (EUREKA).
„Soudek s pivním speciálem RE450N UP, který byl uvařen ve spolupráci s pivovarem Chomout u příležitosti 450. založení olomouckého vysokého učení a 70. výročí založení přírodovědecké fakulty, narazili prorektorka pro vědu a výzkum Lucie Plíhalová a proděkan přírodovědecké fakulty Jan Hlaváč. O hudební doprovod se postarala prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková, která zazpívala upravenou verzi písničky Nejmilejší Martine. Jsem rád, že Experimentální pivovar UP se stal součástí výuky bez jakýchkoliv omezení, a že se podařilo propojit univerzitu napříč několika obory,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.
Absolventský den nabídl zájemcům i hospodský kvíz, večer pak vyvrcholil koncertem HB Band v Jazz Tibet Clubu. I jeho ukončení bylo symbolické, neboť i mezi členy kapely nechyběli absolventi Univerzity Palackého.