Přeložit náš web

Čt, 2. 1. 2025.

Svátek má Karina.

4.1 C
Olomouc
4.3 C
Prostějov
2.7 C
Přerov
2.9 C
Šumperk
2.2 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. ledna 2025.

Svátek má Karina.  Dobré odpoledne.

Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci přibližuje vulkanickou minulost Moravy a Slezska

Do pradávných dob, kdy území dnešní Moravy a Slezska pokrývaly četné sopky chrlící žhavou lávu a mohutná oblaka popela, zavede návštěvníky výstava Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska instalovaná ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na její přípravě se podíleli odborníci z katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. K vidění je do 30. října.

„V první části výstavy se návštěvníci seznámí s fenoménem vulkanismu, sopečnými horninami a minerály i s tím, jakým způsobem sopky ničí vše živé ve svém širokém okolí. Druhá část je pak zaměřena na Moravu a Slezsko, kde jsou sopky již vyhaslé, ale jejich pozůstatky doposud představují výrazné krajinné dominanty,“ uvedl Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty.

Výstava přibližuje vulkanickou minulost Brněnska, Drahanské vrchoviny, Nízkého Jeseníku, Beskyd či okolí Uherského Brodu. „Všude tam před milióny let sopky vyvrhovaly žhavou lávu, sopečné bomby i mračna popela,“ podotkl Tomáš Lehotský.

Například v oblasti dnešní Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku se v prvohorních obdobích, tedy v devonu a karbonu, rozprostíralo moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady v současné době stále nacházíme například  v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, především v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele, se vyskytují produkty podmořských sopek – utuhlé čedičové polštářové lávy. Menší výskyt těchto hornin je dodnes i u Ptení a Stínavy.

Naopak z centrální části Nízkého Jeseníku známe jedny z našich nejmladších stratovulkánů. Na Bruntálsku je turisticky oblíbený Uhlířský vrch, Venušina sopka nebo Malý a Velký Roudný. Tyto sopky byly aktivní z hlediska geologického času poměrně nedávno asi před 2 milióny let.

Součástí výstavy jsou historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky. Nechybí údaje o současných aktivních vulkánech i velké množství vzorků, které dokládají sopečnou činnost v různých koutech světa. „Vyzdvihl bych například vzorky ze Střední Ameriky, ale i z klasických vulkánů, jako jsou Etna, Vesuv nebo Stromboli. Nejen dámy pak na výstavě jistě ocení kolekci polodrahokamů, jejichž vznik souvisí s vulkanickou aktivitou,“ dodal Tomáš Lehotský.

Výstavu Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska si ve Vlastivědném muzeu v Olomouci můžete prohlédnout do 30. října.

[odkaz na zdroj]

Prvním miminkem roku 2025 ve FN Olomouc je holčička Sofie. Má tři…

Už v 6.23 hodin ráno se na Nový rok poprvé rozhlédlo po světě první miminko roku 2025 narozené ve Fakultní nemocnici Olomouc....

Už rok pomáhá v Přerově speciální digitální dermatoskop odhalovat rakovinu kůže

Přerov, 2. ledna 2025: Moderní diagnostická technologie, která dokáže zachytit rizikové kožní změny ještě před jejich plným rozvojem – to je...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 1/2025

V poslední Otevřené radnici roku 2024 se ohlížíme za dotazy našich diváků. Před několika měsíci jsme na podnět paní Martiny zavítali do podchodu na Foersterově ulici. Ztěžovala si na to,...

Mikroregion Němčicko

Mikroregion Němčicko se nachází v jižní části regionu. Sdružuje sedmnáct obcí a žije v něm asi...

Nová tramvaj už stojí v depu

Vedení olomouckého dopravního podniku v roce 2023 podepsalo kupní smlouvu na devět plně nízkopodlažních tramvají. Jedna...

Otevřená radnice 1/2025

V poslední Otevřené radnici roku 2024 se ohlížíme za dotazy našich diváků. Před několika měsíci jsme na...

Kraj zbízka 01/2025

Olomoucký kraj má schválený rozpočet na rok 2025. Rozhodlo o tom krajské zastupitelstvo. Projednalo kromě jiného...