Přeložit náš web

Čt, 24. 4. 2025.

Svátek má Jiří.

21.9 C
Olomouc
21.8 C
Prostějov
19.9 C
Přerov
17.1 C
Šumperk
15 C
Jeseník
Čtvrtek, 24. dubna 2025.

Svátek má Jiří.  Dobré odpoledne.

Klimatické změny proměňují svět vážek v evropských rašeliništích

I historicky nejméně narušené ekosystémy středoevropských rašelinišť čelí dopadům klimatické změny. Potvrzuje to nová studie českých biologů z Ostravské univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci. Vědci odhalili výrazné proměny ve složení společenství vážek, z nichž v posledních dvaceti letech vymizela řada ohrožených druhů. Výsledky studie byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Global Change Biology, který patří mezi nejvýznamnější světová periodika zaměřená na dopady globálních změn na přírodní ekosystémy.

Biologové z Ostravy a Olomouce před více než 20 lety zahájili monitoring vážek v rašeliništích na 27 chráněných místech v Česku a Polsku. Právě rašeliniště patří k historicky nejméně narušeným přírodním ekosystémům, kde až dosud na první pohled krajina zůstávala stejná. Jak ale ukazují proměny ve společenství vážek, na které upozorňují v nové studii, pod povrchem dochází k tichému, ale výraznému posunu.

„Vážky mimořádně citlivě reagují na změny prostředí a jsou výtečnými indikátory jakýchkoliv odchylek. Rašeliniště, která tisíce let odolávala klimatickým výkyvům, dnes můžeme vnímat jako barometry globální změny. I když celkový počet druhů vážek zůstal zhruba stejný, složení společenstev se výrazně proměnilo. Ve značné míře vymizely ohrožené a ekologicky cenné druhy, stejně jako druhy vázané na chladná a kyselá prostředí, jako například šídlo sítinové (Aeshna juncea) nebo vážka tmavoskvrnná (Leucorrhinia rubicunda). Přibyly naopak teplomilné a obecně rozšířené druhy, které si dokážou poradit v různorodých podmínkách, jako například vážka žíhaná (Sympetrum striolatum) nebo šidélko páskované (Coenagrion puella). Změny, které jsme zaznamenali, ukazují, že překračujeme hranici ekologické stability – a to i v oblastech, které nejsou přímo ovlivněny lidskou činností,“ říká vedoucí výzkumu Aleš Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Jde tak o typický příklad ekologické homogenizace, kdy z přírody mizí unikátní druhy a jsou nahrazovány běžnějšími, což vede ke ztrátě biologické jedinečnosti. Výsledky studie zároveň potvrzují, že změny klimatu samy o sobě, bez dalších vnějších vlivů, mohou vyvolat zásadní reorganizaci přírodních společenstev.

„Náš vědecký tým využil pokročilé metody ekologického modelování a analýzy fylogenetických vazeb mezi druhy. Na základě jejich vlastností – například teplotní tolerance, míry ohroženosti či specializace na daný typ stanoviště – jsme dokázali odhalit vzorce, které předznamenávají budoucí vývoj těchto společenstev. To, že se takové posuny odehrávají i v přísně chráněných oblastech bez přímého lidského zásahu, je silným varováním. Ukazuje to, že klimatická změna je hluboká a všudypřítomná,“ doplňuje spoluautorka studie Hana Šigutová z katedry zoologie přírodovědecké fakulty.

Studie odhaluje nejen znepokojivé změny v dosud stabilních ekosystémech, ale zároveň ukazuje, že právě tato místa mohou fungovat jako varovné majáky klimatických dopadů. Vědci proto volají po systematickém sledování ohrožených lokalit a důsledném zohlednění potřeb jednotlivých druhů v ochranářských strategiích. Jen tak se dá předejít změnám, které by mohly zasáhnout nejen rašeliniště, ale i celou krajinu.

Read More

Šetrněji, rychleji, bezpečněji: Nemocnice AGEL Přerov nabízí jednodenní péči

Nemocnice AGEL Přerov rozšiřuje své zdravotnické služby a zahajuje provoz nového pracoviště Jednodenní péče AGEL. Tento moderní způsob poskytování zdravotní péče...

Letní škola projektu ERA Chair má přispět k rozvoji studentů

Nové poznatky o transferu technologií, inovativním managementu, ale například i o komunikaci vědy získají účastníci pětidenní Letní školy projektu ERA Chair...

Neuteklo vám?

Řekni to hejtmanovi! 16/2025

Denisa, Olomouc Dobrý den, pane hejtmane. Zajímalo by mě, co dělá Olomoucký kraj pro rodiny s dětmi. A jestli se nyní rozbíhá výstavba nových bytů pro mladé rodin s dětmi....

Smíšená stezka v Litovli je téměř hotová, propojí město i okolí

Už zbývá doladit jen pár drobností a smíšená stezka pro pěší a cyklisty v Litovli bude...

Do Archivu Univerzity Palackého Olomouc se brzy přestěhují další cenné dokumenty

Není to tak dávno, co se v areálu olomouckého neředínského kampusu otevřel nový Archiv Univerzity Palackého....

Otevřená radnice 17/2025

Trnovník akát, který se nachází v blízkosti křižovatky ulic Mošnerova a Thomayerova, je nahnutý směrem ke...

Řekni to hejtmanovi! 16/2025

Denisa, Olomouc Dobrý den, pane hejtmane. Zajímalo by mě, co dělá Olomoucký kraj pro rodiny s dětmi....