Odhalovat skryté významy, rozpoznávat manipulativní techniky a odlišovat fakta od dezinformací z pohledu vizualiazace dat – to byly hlavní cíle online mezinárodní jarní školy Seeing Through Lies: Mapping Trust in the Age of Misinformation, kterou na začátku dubna pořádala katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty pod záštitou České kartografické společnosti, České geografické společnosti, České asociace pro geoinformace a ICA Commission on Cognitive Visualization. Akce přilákala pozornost 90 účastníků z 33 zemí a šesti kontinentů.
„Zvolený tematický rámec se v kontextu současné geopolitické situace ukázal jako mimořádně aktuální. Během přednášek i diskuzí zaznívala četná svědectví o rostoucí roli vizualizací v mediálním prostoru a zároveň i rostoucí potřebě je správně interpretovat,“ uvedl Jakub Koníček z katedry geoinformatiky, který se svým kolegou Stanislavem Popelkou akci organizoval.
Jarní školu zahájil prezident Mezinárodní kartografické asociace (ICA) Georg Gartner, který se ve své přednášce Trust in Maps věnoval otázce transparentnosti a důvěryhodnosti mapových produktů. „Georg Garner nadnesl, že by mapy podobně jako potraviny, mohly nést označení s informacemi o svém složení. V rámci diskuze zazněl také návrh, aby se Mezinárodní kartografická asociace ujala role garanta takové standardizace, byť jak poznamenali někteří účastníci, dosažení shody v kartografické komunitě bývá náročné,“ řekl Stanislav Popelka.
Rozmanitost přednášejících umožnila nahlédnout do problematiky dezinformací hlouběji. Nili Steinfeld z Ariel University představila průlomový eye-tracking výzkum zaměřený na digitální gramotnost při rozpoznávání falešných informací na sociálních sítích. Jakub Lysek z Univerzity Palackého ukázal praktický dopad vizualizace dat na příkladu volebních materiálů, kde úprava barvy obálek významně snížila počet neplatných hlasů. Americký výzkumník Ian Muehlenhaus zaujal přednáškou o geopolitických cyklech v kartografii, zatímco Petra Hypšová přinesla psychologickou perspektivu odhalující, že průměrný člověk lže několikrát denně. První den uzavřel Timothy Prestby z Penn State University prezentací své disertační práce o důvěře v mapách.
Účastníci jarní školy také mohli s Francisem Harveyem a Ericem Losangem diskutovat nad etikou v mapách. Gabriela Godišková z Masarykovy univerzity se věnovala etice v grafických vizualizacích, a to jak z pohledu záměrné manipulace, tak nechtěných chyb. Alena Vondráková z katedry geoinformatiky obohatila program praktickým workshopem v prostředí ArcGIS Pro, ve kterém představila konkrétní tipy a triky pro tvorbu map. Závěrečný příspěvek patřil Robert Moro z Kempelen Institute of Intelligent Technologies (KINIT), jež se věnoval umělé inteligenci v kontextu dezinformací.
Závěrečná praktická aktivita poskytla účastníkům prostor pro kritickou analýzu propagandistických vizualizací. „Jsme velmi rádi, že jarní škola byla vnímána velmi pozitivně. Dozvěděli jsme se to ze závěrečného dotazníku pro účastníky i osobních reakcí po ukončení akce. Zpětná vazba ukázala na kvalitu obsahu, pestrost témat i mezinárodní rozměr akce. Jarní školu chceme uspořádat i příští rok. Doufám, že se nám podaří nabídnout další zajímavá témata,“ doplnil Jakub Koníček.