Přeložit náš web

St, 18. 12. 2024.

Svátek má Miloslav.

6.9 C
Olomouc
6.9 C
Prostějov
7.1 C
Přerov
4.5 C
Šumperk
5 C
Jeseník
Středa, 18. prosince 2024.

Svátek má Miloslav.  Dobré odpoledne.

Za rok 2024 obdrží Cenu Michala Ranného Vladimír Havlík z PdF UP

Performer a konceptuální umělec Vladimír Havlík, jehož domovským pracovištěm je katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, obdrží Cenu Michala Ranného za rok 2024. Od roku 1999 ji vyhlašuje spolek Přátelé Moravské galerie ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Její návštěvníci se v roce 2025 mohou těšit na Havlíkovu intervenci do stálé expozice moderního umění v Pražákově paláci s názvem (A)l Performer.

Cena Michala Ranného, založená v úctě k památce tohoto významného malíře, je určena českým výtvarným umělcům a umělkyním bez omezení věku a státní příslušnosti. Je oceněním jejich výtvarné práce, která je jak po formální, tak po obsahové stránce zásadním obohacením české vizuální kultury. Zároveň je oceněním jejich díla, které ovlivňuje nastupující generaci umělců.

„Jsem rád, že cena přichází z Brna. Vliv brněnského konceptu byl pro mě zásadní a odnesl jsem si ho do Olomouce, kde od svých osmnácti let žiji,“ uvedl Vladimír Havlík.

V těchto dnech se už rýsuje i téma jeho intervence do stálé expozice Moravské galerie. Výstava laureáta totiž tradičně doprovází předání ceny a zásadní roli v ní tentokrát sehraje umělá inteligence a vztah performance a její dokumentace.

„Zajímá mě, nakolik dokumentace potvrzuje pravdivost akce a jestli je to vůbec důležité. Al umožňuje vytvářet fakeové dokumenty akcí, jež se nikdy nestaly. Z přelomu 70. a 80. let mám asi čtyři sta projektů, které jsem tehdy nedokázal uskutečnit. Mezi nimi vyberu ty nejvhodnější a ‚odperformuji‘ je s pomocí umělé inteligence,“ nastínil námět intervence Vladimír Havlík.

Mezi díla moderního umění zakomponuje své fotografie a videa. Je to pro něj výzva, ale zároveň už vidí konkrétní propojení se svou vlastní tvorbou.

„Malba také přetváří skutečnost, portréty jsou v podstatě fikce. Sice se malíři pokoušeli zachytit lidskou podobu, ale ve skutečnosti se díváme spíše na koláž charakteristických rysů portrétovaných. Moderní malíři, třeba kubisté a expresionisté, pak už s transformací reality pracovali záměrně. Takový remix dělá i umělá inteligence. Místo vážného obličeje udělá škleb nebo třeba šest prstů na jedné ruce. Mezera mezi přesvědčivostí a chybovostí generativních obrazů je inspirativní,“ dodal laureát z PdF UP.

Vladimír Havlík se stane v řadě třináctým držitelem Ceny Michala Ranného. O tom, že ji obdrží právě on, rozhodla porota složená z odborníků, ale i členů spolku Přátelé Moravské galerie, jíž předsedala ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková. Podle ní je k ocenění Vladimíra Havlíka řada důvodů.

„Jeho tvorba představuje zvláštní, osobitou kvalitu, která je kontinuálně přítomna na české umělecké scéně od počátku devadesátých let po současnost. Vytváří abstraktní obrazy, meditativní kresby, počítačové tisky. Nejpodstatnější je ale performativní charakter Havlíkova díla, jemný, osobitý humor a nadhled. Ty žánrové bohaté aktivity Vladimíra Havlíka synteticky propojují,“ řekla Terezie Petišková.

Kromě Vladimíra Havlíka získali doposud uvedené ocenění Dalibor Chatrný, Miroslav Šnajdr, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová, Daniel Balabán, Václav Stratil a Marian Palla, Vladimír Kokolia, Markéta Othová a Marie Filippovová. Vladimír Havlík si jej převezme v příštím roce při uvedení intervence (A)l Performer v Pražákově paláci.

Vladimír Havlík, žije a tvoří v Olomouci. Je všeobecně vnímán především jako jeden z klíčových představitelů performančních forem umění: akcí, happeningů, situací či událostí. Věnuje se rovněž celé řadě dalších uměleckých žánrů – malbě, kresbě, tvorbě konceptuálně laděných objektů, autorských knih, vizuální poezii atd. Pro počátky jeho tvorby, spadající do konce 70. a počátku 80. let, jsou typické především intimně laděné performance, spočívající v jednoduchém, často poeticky naivním gestu. Tato dodnes vysoce ceněná a inspirativní díla jsou charakteristická využitím média vlastního těla a vzájemně prostupnou hranicí oddělující sféru umění a každodenní život. Dokladem přetrvávající aktuálnosti Havlíkovy akční tvorby jsou její nové reinterpretace, a to jak samotným autorem, tak i umělci mladší generace. V poslední době také prostřednictvím umělé inteligence. Je důležité uvést i Havlíkovu systematickou pedagogickou činnost zacílenou zejména na výuku intermediální a performativní tvorby. Vladimír Havlík působí jako profesor na své někdejší alma mater, na katedře výtvarné výchovy UP, v posledních letech rovněž na katedře výtvarné výchovy MU v Brně.

Read More

Perníčkový stromeček i Přírodní pohádka. Školy a školky zdobily stromečky a soutěžily mezi sebou

Soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček v mateřských a základních školách zná své vítěze. Město Přerov ji vyhlásilo podruhé a zadání znělo jasně:...

Ocenění obdrželi zaměstnanci a zaměstnankyně napříč generacemi

Nejen akademici/čky, vědci/kyně a studující neodmyslitelně patří k univerzitám. Na jejich chodu se podílejí stovky dalších zaměstnankyň a zaměstnanců. Pro připomenutí jejich...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 51/2024

Bylo by možné udělat smíšenou stezku od křižovatky ulic Hněvotínská a Albertova až po ulici Vojanova? Bude se už konečně něco dělat s množstvím potkanů u vlakového nádraží? Dozvíte se v...

Lidé bez domova kvůli mrazům zaplňují olomouckou charitu

S přibývajícími chladnými dny lidé bez domova stále častěji míří na olomouckou charitu, která jim poskytuje...

Vánoční Olomouc má před sebou poslední adventní víkend

Olomoucké vánoční trhy lákají návštěvníky i letos, navzdory rekonstrukci Sloupu Nejsvětější Trojice. O posledním adventním víkendu...

Otevřená radnice 51/2024

Bylo by možné udělat smíšenou stezku od křižovatky ulic Hněvotínská a Albertova až po ulici Vojanova? Bude...

Kraj zblízka 51/2024

Pomáhají lidem. Bez nároku na odměnu a ve svém volném čase. Dobrovolníci kolem nás o kterých...