Přeložit náš web

Út, 17. 9. 2024.

Svátek má Naděžda.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.5 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
12.7 C
Jeseník
Úterý, 17. září 2024.

Svátek má Naděžda.  Dobrý večer.

Prestižní konference jako součást výzkumu předmoderních panovnických dvorů. Začala na Filozofické fakultě UP

Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého začalo mezinárodní setkání odbornic a odborníků na problematiku dvorské společnosti ve středověku. Interdisciplinární konference s názvem Dvorské zážitky v předmoderním světě, kolem roku 1200 – 1800: kulturní, materiální a smyslové zážitky ve světě dvora se v Olomouci koná poprvé.

Královské a knížecí dvory byly v průběhu předmoderních dějin po celém světě epicentry aktivity, interakcí, výměn a způsobů kulturní produkce, které nejen definovaly prostředí různých dvorů, ale i formovaly setkání, jež se odehrávala v rámci různých dvorských kultur.  V Olomouci se koná konference, v níž se vědci a vědkyně věnují průsečíkům a nuancím dvorských zkušeností, a to jak z fyzického a materiálního, tak smyslového světa.

„Zhruba pět desítek badatelek a badatelů se ve svých konferenčních příspěvcích zabývají velmi širokým spektrem materiálních a smyslových zkušeností na dvoře. Věnují se například roli darů, šifrám, exotickým zvířatům, hrám, konspiracím a skandálům, oděvům, vůním, chutím, rekreaci i sportu. Kupříkladu Dustin Neighbors z Helsinek bude hovořit o raně-novověkém lovu jako multisenzorickém zážitku, jenž měl ohromovat a budovat prostor pro společenskou interakci. Cecilia Aneer z Uppsaly se podívá na užití látek a kožichů v odívání švédského dvora jako indikátoru společenského statusu. Marc W. S. Jaffré z Groningenu srovná materiální a senzorické zkušenosti návštěvníků francouzského a japonského dvora v 17.století, tehdejší pohostinnost byla velmi důležitou formou reprezentace a každá chyba škodila reputaci panovníka. Jack Dykstra-McCarthy z Cambridge poukáže na komplexitu opisu kulinářských zkušenosti anglických vyslanců na osmanském dvoře. Překvapivě se nezaměřovali na chutě, ale spíše na prostorové a sociální aspekty setkání,“ uvedl za organizaci konference Patrik Paštrnák z katedry historie Filozofické fakulty UP.

Konferenci, kterou pořádá katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého za podpory Centra pro výzkum dvorů a rezidencí Historického ústavu Akademie věd ČR, zahájila v Kapli Božího Těla UC UP proděkanka FF UP Kristýna Solomon a ředitel Historického ústavu AV ČR Martin Holý. První hlavní přednášku poté proslovil profesor Karl Kügle (Oxford/Utrecht University).

„Profesor Kügle, přední odborník na středověkou hudbu, hovořil o akustických fyziognomiích, tedy o tom, jak hudba a zvukové vjemy pomáhaly budovat a upevňovat identitu dvořanů a účastníků dvorů. Druhou hlavní přednášku prosloví historička umění Leah Clark z Oxfordu, která se zaměřuje na kulturní výměnu mezi Itálii a islámským světem v 15. století. Ve své přednášce promluví o transkulturální zkušenosti získané z návštěv raně-novověkých dvorů,“ dodal Patrik Paštrnák.  

Zdůraznil přitom, že třídenní prestižní olomoucké setkání je součástí interdisciplinárního výzkumu předmoderních panovnických dvorů. Zahrnuje jak historické disciplíny (sociální a kulturní dějiny, dějiny umění, materiální kulturu a architekturu, archeologii, atd.), tak širší humanitní a sociálně-vědné obory (antropologii, divadelní studia, muzikologii). Jeho cílem je analyzovat fenomén panovnických dvorů jako dynamický organismus a klíčový nástroj pro konstrukci moci a společenského statutu. Na to mohl dvůr využívat celou řadu prostředků.  

„Výzkumu dvorů se věnujeme na katedře historie FF UP, příležitostně spolupracujeme i s kolegy z jiných kateder nebo fakult. Tato třídenní akce je výroční konferencí Společnosti pro dvorská studia (Society for the court studies), jejíž činnost započala v roce 1995 ve Velké Británii. Dnes má pobočky i v Evropě a USA,“ uzavřel historik z UP.

Předloni se konference uskutečnila ve finských Helskinách, loni ve španělském Madridu. V Olomouci se prestižní interdisciplinární setkání koná poprvé.

Read More

Tým psychologů z FN Olomouc nabízí pomoc lidem zasaženým povodněmi

Svou pomoc a podporu lidem, které zasáhla aktuální povodňová situace, nabízí tým odborníků z Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Olomouc. Read...

Zítra budou odhaleny první kameny zmizelých, připomenou tragické osudy přerovských židů

První kameny zmizelých v Přerově budou uloženy ve středu 18 září. Kámen pro Oskara Arelyho bude odhalen v 17 hodin na Žerotínově náměstí....

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 37/2024

Nešťastně řešený výjezd z ulice Štursova na ulici Vejdovského. Přes zaparkovaná auta nejde dobře vidět na zprava přijíždějící auta po hlavní silnici. Je možné tento výjezd zbezpečnit? Bude možné vyměnit...

Litovel zasáhla povodeň v pondělí v brzkých hodinách

Do Litovle na Olomoucku dorazily povodně v pondělí v brzkých hodinách. Vedení města už od minulé...

Nejhorší situaci s povodní v Olomouci očekávali lidé v Chomoutově

Podle upozornění Olomouckého kraje měly pondělní srážky přechodně zvýšit hladiny vodních toků v regionu. Přímo krajské...

Kraj zblízka 38/2024

Odborný léčebný ústav v Pasece na Uničovsku bude mít nový pavilon. Za 200 milionů korun, což...

Téma týdne 37/2024

Olomoucká radnice ožila dětmi. Nadace Malý Noe uspořádala v jejich prostorách, za podpory města, vernisáž výstavy...