Přeložit náš web

Čt, 12. 9. 2024.

Svátek má Marie.

11 C
Olomouc
10.9 C
Prostějov
11.1 C
Přerov
9.1 C
Šumperk
8 C
Jeseník
Čtvrtek, 12. září 2024.

Svátek má Marie.  Dobrý večer.

Česká společnost chemická ocenila práci Radka Zbořila

Cenu Miloše Hudlického za významnou práci publikovanou v rámci konsorcia Chemistry Europe převzal dne 30. května během zasedání hlavního výboru České společnosti chemické (ČSCh) fyzikální chemik Radek Zbořil z CATRIN Univerzity Palackého. Jeden z nejvýznamnějších českých chemiků a materiálových vědců byl korespondenčním autorem článku, v němž autoři informovali o vývoji jednoduchého elektrochemického nanosenzoru pro detekci širokospektrálního antibiotika chloramfenikolu.

„Ocenění od české chemické komunity, které schvaluje výbor České společnosti chemické, si skutečně velmi vážím. Stejně jako jakéhokoliv jiného ocenění v Česku či zahraničí. Cena ovšem patří všem spoluautorům, kterým bych chtěl za jejich práci poděkovat,“ uvedl Zbořil. Členy autorského týmu byli také Petr Jakubec, Veronika Urbanová a Zdenka Medříková.

Článek, který členy ČSCh zaujal, vyšel v roce 2016 pod názvem Advanced Sensing of Antibiotics with Magnetic Gold Nanocomposite: Electrochemical Detection of Chloramphenicol v časopise Chemistry: A European Journal. Vědci při přípravě nanosenzoru využili magnetické nanostruktury v kombinaci s nanočásticemi zlata.

„Využití nanosenzorů pro detekci chemických látek či biomolekul má široký potenciál uplatnění v environmentálních technologiích, potravinářství či lékařské diagnostice. Je to určitě jeden z progresivních vědeckých směrů, který bude v blízké budoucnosti ještě umocněn díky přístupům atomárního inženýrství. Nová generace senzorů dosáhne ještě lepších limitů detekce a vyšší selektivity s očekávaným jednoduchým technologickým řešením a velmi rychlým stanovením cílových molekul,“ předpověděl vývoj oboru Zbořil, jenž je podle nedávného vydání mezinárodního žebříčku vědců Research.com nejlepším materiálovým vědcem v České republice. Opakovaně také figuroval v seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers americké společnosti Clarivate Analytics. Byl členem redakčních rad několika časopisů vydávaných společnostmi Springer Nature, Wiley či Elsevier. Jako jeden z mála českých vědců byl v loňském roce také členem hodnoticího panelu Evropské výzkumné rady v rámci evaluace prestižních ERC Advanced grantů. V minulosti za mimořádné výsledky v oblasti vědy a výzkumu obdržel také Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Cena Miloše Hudlického je udělována každoročně na návrh kteréhokoliv člena, skupiny či orgánu ČSCh. O laureátech rozhoduje redakční kruh Chemických listů, rozhodnutí schvaluje předsednictvo ČSCh.

[odkaz na zdroj]

Hasiči doporučují občanům připravit se na povodně

Jak se připravit na povodně nebo co si sbalit do evakuačního zavazadla radí občanům krajští hasiči. Read More

Seznam tajemníků povodňových komisí

V souvislosti s předpovídanými extrémními srážkami zveřejňujeme pro zástupce obcí kontakty na tajemníky povodňových komisí. Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 37/2024

Olomoucký kraj otevřel základní školu pro žáky s poruchami autistického spektra. První svého druhu v kraji a druhou v Česku. Od 1. září začala fungovat v Olomouci, pro děti...

V Olomouci proběhlo vyhlášení výsledků soutěže ve třídění odpadu

V prostorách olomouckého Červeného kostela se letos už po devatenácté uskutečnilo vyhlašování výsledků soutěže ve třídění...

Výstava odhaluje tajemství českých nářečí

Chcete rozumět řeči svých prarodičů? Tajemství českých nářečí nyní odhaluje výstava v prostorách Muzea a galerie...

Otevřená radnice 37/2024

Nešťastně řešený výjezd z ulice Štursova na ulici Vejdovského. Přes zaparkovaná auta nejde dobře vidět na...

Kraj zblízka 37/2024

Olomoucký kraj otevřel základní školu pro žáky s poruchami autistického spektra. První svého druhu v kraji...