Přeložit náš web

St, 15. 1. 2025.

Svátek má Alice.

-1.2 C
Olomouc
-0.9 C
Prostějov
-1.2 C
Přerov
1.8 C
Šumperk
1.1 C
Jeseník
Středa, 15. ledna 2025.

Svátek má Alice.  Dobré ráno.

Mezinárodní projekt SUSNANO je v plném proudu

Mezinárodní projekt SUSNANO, jehož partnery jsou kromě CATRIN Univerzity Palackého také Univerzita v Tiraně, ICN2 v Barceloně a společnost Intelligentsia Consultans Sarl, se rozjel na plné obrátky. Po říjnovém kick-off mítinku v Tiraně mají již řešitelé za sebou několik výměnných pobytů, včetně dvoutýdenní stáže albánských vědců v Olomouci. Vedle výměny zkušeností a znalostí je hlavním cílem projektu programu Horizon Europe i vývoj elektrochemického senzoru pro kontrolu kvality vod.

„Primárním cílem projektu je předat znalosti z CATRIN a ICN2 albánským kolegům a pomoci jim zvýšit prestiž jejich výzkumu a podpořit rozvoj jejich instituce. Zaměříme se na oblast odhalení znečištění v povrchových vodách, což je v Albánii poměrně značný problém. Cílem je vyvinout jednoduchý senzor, který bude schopen odhalit přítomnost těžkých kovů, antibiotik či pesticidů ve vodě. My poskytneme naše nanomateriály, španělští kolegové znalosti ohledně vývoje senzorů a albánští vědci budou provádět analýzy v místě určení,“ uvedl člen řešitelského týmu z CATRIN Petr Jakubec.

Výměna znalostí mezi zkušenými výzkumnými pracovníky i začínajícími vědci již probíhá formou výměnných pobytů. Počítá se i s pořádáním školicích workshopů, letních škol a společných seminářů.

„Je to pro nás zcela jiná zkušenost, kdy jsme v roli mentorů a předáváme své zkušenosti. Díky této spolupráci si kolegové z Albánie mohou vyzkoušet nové techniky a zařízení, které jim dosud nebyly dostupné. Spolupráce a vzájemná komunikace je velmi intenzivní, každý týden, v rámci pravidelných mítinků, hodnotíme, kam jsme se posunuli a jak plníme stanovený harmonogram,“ doplnil Jakubec.

Albánští vědci, kteří byli v CATRIN na dvoutýdenní stáži, nejen začali pracovat na analýzách materiálů vhodných pro odhalení polutantů ve vodě, ale seznámili se i s chodem vědeckého centra, jeho grantového oddělení či oddělení transferu technologií. Navštívili také Welcome office nebo Projektový servis Univerzity Palackého.

SUSNANO – Twinning to boost the scientific and innovation capacity of the Universiteti i Tiranes to develop sustainable nanosensors for water pollution detection je tříletý projekt financovaný Evropskou unií v rámci výzvy Twinning Western Balkans (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02) programu Horizon. Cílem této výzvy je podpora zemí západního Balkánu s cílem urychlit hospodářské oživení regionu, podpořit ekologický a digitální transfer a také regionální integraci a sbližování s Evropskou unií.

[odkaz na zdroj]

Po nehodě šlápl do pedálů

S prosbou o pomoc se v úterý odpoledne obrátila na operační středisko řidička, které cyklista poškodil vozidlo. Žena do telefonu řekla, že jí neznámý...

Akademický senát FF UP vzal na vědomí změnu v proděkanském týmu

V novém kalendářním roce se poprvé sešel Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Na vědomí vzal změnu v proděkanském týmu děkana fakulty Jana...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 02/2025

Město Olomouc bude v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Jeho sestavování označil primátor Miroslav Žbánek za čím dál složitější, s ohledem na celkovou ekonomickou situaci. I tak ale...

Šance pro lidi bez přístřeší v Přerově

V odlehlé lokalitě Přerova v Kojetínské ulici začala stavba nového azylového domu pro lidi bez přístřeší....

Prostějované si na náměstí mohou prohlédnout „památky v novém“

Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově si až do konce ledna lidé mohou prohlédnout výstavu...

Otevřená radnice 3/2024

V jaké fázi je jednání ohledně výstavby nové víceúčelové haly v Olomouci? Proč se budují nová stání...

Kraj zblízka 3/2025

Olomoucký kraj podpořil cestovní ruch v Jeseníkách. Slevové vouchery byly za pár dní vyprodány. Pro letošní...