VÍTE, ŽE? - 37. TÝDEN 2021

Na budově Moravského divadla vznikla v rámci Street Art Festivalu a Dnů Evropského dědictví rozměrná malba italského umělce Ozma. Mural by měl odrážet klasické řecké pojetí divadla, tak jak jej známe z historie, doplněný je ovšem i o současné prvky a symboly. Ústřední postavou uměleckého díla o výšce přibližně dvacet metrů je múza tragédie Melpomoné.

Město Olomouc připravuje novou parkovací politiku. Jedním ze zásadních navrhovaných opatření je rozšíření stávajících zón. Nové parkovací politice byla v tomto týdnu věnována dvě veřejná jednání v budově magistrátu v Hynaisově ulici.

Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc minulý týden otevřela nově vybudovanou Jednotku intenzivní a resuscitační péče. Pracoviště s celkem třinácti lůžky vzniklo přestavbou druhého podlaží, které původně sloužilo administrativnímu zázemí kliniky. Nejmodernější zařízení svého druhu v Česku je určeno malým pacientům v kritickém stavu.

Olomoučtí zastupitelé schválili zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti na hodnotu dva. V praxi to znamená dvojnásobnou výši daně. Změna má do rozpočtu města přinést částku asi 87 milionů korun. 

Útulek v areálu olomouckého letiště v Neředíně provozovaný Ligou na ochranu zvířat býval dříve domovem až osmdesáti psů. Kvůli špatné ekonomické situaci se ale jejich počet musel snížit o více než polovinu. Zůstali tu převážně pejsci, kteří jsou s útulkem dlouhodobě spjati. Nelehké období posledních měsíců se útulku podařilo přežít hlavně díky dárcům a sponzorům, kterým není život opuštěných zvířat lhostejný. Podpořit útulek může kdokoliv. Nejbližší příležitost k tomu bude v pátek 17. září, na charitativní vernisáži fotografií.

Centrum ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou (stejně jako další místa) v těchto dnech patří tradičnímu festivalu Ekologické dny Olomouc.

Na území Olomouce momentálně žije přibližně  600 až 700 lidí bez domova. Podle městské policie je většina z nich bezproblémová. Bezdomovectví se kromě krajského města týká i dalších míst v regionu. A právě tomuto tématu se věnovala konference, která se z iniciativy hejtmanství konala v Olomouci. 

Na bezpečí dětí na přechodech pro chodce byla zaměřena tradiční policejní akce Zebra se za tebe nerozhlédne. Policisté i strážníci dohlíželi na bezpečný pohyb školáků na vytipovaných frekventovaných místech po celém Česku. Mimo jiné i v Olomouci.

Prohloubit vzájemnou spolupráci a najít partnery pro své projekty a záměry. To bylo cílem účastníků dvoudenní konference partnerských měst a obcí zemí V4 a také z finského Tampere. Za přispění Mezinárodního visegrádského fondu ji v minulém týdnu pořádala olomoucká radnice.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): viteze pokus 2_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok