VÍTE, ŽE? - 40. TÝDEN 2020

VÍTE, ŽE? - 40. TÝDEN 2020

Město Olomouc vypisuje nové výběrové řízení na stavbu tramvajové trati na Nových sadech. Zakázka za necelých 470 milionů korun jde znovu do soutěže kvůli přerušení v době nouzového stavu. 

Unikátní díla byla v polovině září k vidění v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci. Instituce tam spolu s Vědeckou knihovnou vystavovala  svazky sedmijazyčného vydání bible. Ty byly v minulosti ukradeny, po letech se je ale podařilo dohledat v Německu a odkoupit zpět. Kromě biblí si návštěvníci mohli prohlédnout i vzácnou Satzlerovu mapu. Ta znázorňuje obléhání Olomouce pruskou armádou v roce 1758. 

Středoevropské fórum Olomouc bude postaveno podle návrhu architekta Jana Šépky. Rozhodlo o tom vedení Muzea umění Olomouc. 

Olomoucký kraj už zná obce, které nejlépe třídí komunální odpad. Keramické popelnice byly rozdány na slavnostním ceremoniálu, který se letos konal na zámku v Plumlově. První místo v kategorii města nad 15 tisíc obyvatel si připsal Prostějov, následovaný Šumperkem a Olomoucí. 

Herci divadla Tramtárie se po více než půl roce vrátili na svou domovskou scénu. Divadlo se muselo 12. března uzavřít, kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Přes léto mohli diváci představení Tramtárie vidět pod širým nebem. A to nejen na Korunní pevnůstce ale i v Parkánových zahradách. Svou sedmnáctou sezónu divadlo zahájilo premiérovou inscenací s názvem Hřeben Bruce Willise. 

Většina učitelů používá ráda technologie a chce je více zapojovat do výuky. Pouze třetina z nich má však na základních školách k dispozici vhodné platformy pro distanční výuku. Ukázal to společný výzkum Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a jedné z telekomunikačních společností. 

Každoroční Ekologické dny Olomouc pořádané centrem Sluňákov jsou tady. Letošní kulatý 30. ročník se koná později, kvůli mimořádné situaci s koronavirem, o to víc se ale návštěvníci mají na co těšit. 

V Olomouci na Masarykově třídě roste v těchto dnech lidem před očima Rejnok. Nejde však o známou parybu, ale o ocelovou konstrukci. Svou přezdívku dostala podle nezvyklého tvaru. Stavaři ji na Hanou přivezli z Itálie. 

Větší ochrana před viry i dlouhá životnost. To jsou vlastnosti čtyřiceti speciálních nanomasek, které městu Olomouc darovala jedna z plzeňských firem. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): VITE_2020_09_30

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok