PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 28. TÝDEN 2020

Olomoucké hejtmanství chce oživit ekonomiku po koronavirové krizi, podpořit zejména cestovní ruch a přilákat do regionu další návštěvníky. Na investice do potřebné infrastruktury teď uvolní navíc 10 milionů korun. Kdo stráví v regionu více než 4 noci, získá zdarma slevovou kartu Olomouc Region Card. 

V Jeseníku vznikne nový skatepark. Za více než sedm milionů korun. Rozhodlo o tom poslední červnové městské zastupitelstvo. Přes úsporná opatření kvůli poklesu ekonomiky nakonec zastupitelé investici na podporu sportování a pohybu schválili. 

Zástupci Zlínského a Olomouckého kraje a příslušných měst a obcí podepsali společné memorandum o prodloužení Baťova kanálu. Slavnostní akce se uskutečnila na zámku v Tovačově. 

Silnice z Olomouce na Konicko, v západní části Olomouckého kraje, se dočkala dalšího vylepšení. Slavnostně byl otevřen zrekonstruovaný úsek komunikace u obce Laškov. 

Obyvatelé Hranic budou mít lepší ochranu před velkou vodou. Od března tam probíhá velká rekonstrukce jezu, která navýší jeho kapacitu o 50 procent. Při zvýšené hladině Bečvy pak bude jednoduší ji regulovat.

Milanu Langerovi, zakladateli Spolku Trend vozíčkářů Olomouc, byla „in memoriam“ udělena Cena hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením. Na úvod krajského zastupitelstva ji převzala jeho manželka. Druhým oceněným se stal Karel Giebisch, zrakově znevýhodněný IT specialista. Další krajská ocenění a medaile získali zástupci institucí a složek jež se podílely
na eliminaci koronavirové nákazy v regionu.    

Přerovští sociální pracovníci vyráží v těchto dnech do ulic města aby sčítali lidi bez domova. Chtějí znát jejich přesný počet, kde se pohybují a za jakých podmínek. Data pak pomohou v přípravě na zimní období, kdy lidé bez domova míří do charitativního centra.

Do Olomouckého kraje se vrátí sedm vzácných svazků bible ze 17. století. V roce 1996 byly odcizeny z Vědecké knihovny v Olomouci. Jejím pracovníkům se je nedávno podařilo najít v Německu, kde už měly jít do aukce. Tomu se podařilo zabránit. 

Historický pohon bývalého mlýna a truhlárny v Rapotíně na Šumperku se dostal na seznam kulturních památek. Na návrh památkářů jej tam zařadilo ministerstvo kultury. Téměř čtyřmetrové vodní kolo pochází ze 2. poloviny 19. století. 

Vodou z vodovodu bylo loni zásobováno téměř 93,5 procenta obyvatel Olomouckého kraje. Na kanalizaci jich bylo napojeno přibližně 85,5 procenta. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_07_10_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok