VÍTE, ŽE? - 24. TÝDEN 2020

VÍTE, ŽE? - 24. TÝDEN 2020

Vědci z regionálního centru Haná vyvinuli speciální nanočástici, která dokáže zachytit virovou nukleovou kyselinu. Tato částice je důležitou součástí nové technologie pro testování lidí na COVID-19, kterou vytvořili odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Speciálně upravená magnetická nanočástice z Olomouce už nyní míří z laboratoře do praxe.

Přibližně 13 tisíc profesionálních vojáků tvoří Pozemní síly Armády České republiky. Velitelství této části armády se vrací do Olomouce. Ve městě původně sídlilo společné velitelství vzdušných a pozemních sil. Stěhování vojáků z budovy generálního štábu v Praze do areálu Žižkových kasáren v Olomouci se uskutečnilo na přelomu května a června.

V areálu olomoucké Fakultní nemocnice vyrostl nový ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky. Jde o jednu z nejmodernějších pasivních budov svého druhu v Česku. Stavba nového objektu za 160 milionů korun začala loni v březnu. Lékaři a pacienti se do něj přestěhují už na podzim. K dispozici jim budou moderní vyšetřovny, odběrová místa i lůžkové oddělení. 

Přesně čtvrt století uplynulo od památné návštěvy papeže Jana Pavla II. v Olomouci. První slovanský papež v historii tehdy na neředínském letišti svatořečil Jana Sarkandera a Zdislavu z Lemberka. Na Svatém Kopečku se pak setkal s mladými. Historickou událost jste si mohli připomenout i ve vysílání TV Morava, prostřednictvím dokumentu z našeho archivu. 

ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce má opět důvod k oslavám. V době, kdy do ní měli návštěvníci kvůli situaci s koronavirem zakázaný vstup, se v zahradě narodilo několik mláďat. 

Václavu Havlovi nebylo nikdy dopřáno absolvovat českou vysokou školu. Za svou činnost byl ale světovými univerzitami oceněn několika čestnými doktoráty. První čestný doktorát ve své vlasti pak získal před třiceti lety v Olomouci. Prezidentova promoce se tehdy stala velkou událostí. Po slavnostním aktu Václav Havel z balkonu radnice pozdravil Olomoučany, kteří zaplnili Horní náměstí. Událost si na stejném místě přesně po třiceti letech připomněli zástupci města, parlamentu a univerzity. 

S měsíčním zpožděním kvůli situaci s koronavirem odstartovala v pondělí 1. června letní atletická sezóna 2020. V rámci projektu Spolu na startu se konaly závody na více než 170 stadionech po celé republice, mimo jiné i v Olomouci.

Olomoucké Horní náměstí ozdobilo osmnáct květinových pyramid se čtyřmi odrůdami muškátů v barvě červená, růžová, bílá a lila. Pracovníci výstaviště flora je na místo nainstalovali minulý pátek. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_06_10_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok