VÍTE, ŽE? - 18. TÝDEN 2020

VÍTE, ŽE? - 18. TÝDEN 2020

ZOO na Svatém Kopečku před více než rokem uzavřela vichřice Eberhard. S jejími následky se zahrada vypořádává dodnes. Letos na jaře se jí pro změnu dotkla mimořádná opatření kvůli koronaviru. Zoologická zahrada musela uzavřít. Za jediný měsíc tak přišla o téměř dva a půl milionu korun. 

Více než 3800 roušek vyrobila k polovině dubna skupina vietnamských žen z Olomoucka. Všechny roušky byly rozdány zdarma. Mimo jiné do fakultní nemocnice, na městskou policii nebo i do Litovle. 

Budovy Univerzity Palackého v Olomouci se po čase opět otevřely studentům. Zatím ale stále pouze v omezeném rozsahu. Vysoká škola se takto částečně otevřela na základě postupného uvolňování vládních opatření. 

Padesát ochranných štítů věnovala v minulém týdnu Dětským domovům a výchovným ústavům v kraji Střední průmyslová škola strojnická v Olomouci. Škola začala s výrobou držáků štítů na 3D tiskárnách. 

Na uhrazení poplatku za komunální odpad mají lidé v Olomouci čas do konce května. Základní sazba poplatku pro letošní rok činí 816 korun.

Ve městech v Česku se po zimě opět objevily předzahrádky. Otevřít veřejnosti by se podle upraveného vládního harmonogramu měly od 11. května. A to v případě, že se nezhorší aktuální epidemiologická situace. 

Už více než měsíc platí vládní opatření proti šíření koronaviru. Patří mezi ně povinné nošení roušek, nebo také dodržování bezpečných rozestupů. Mnozí lidé ale nařízení nedodržují. Olomoučtí strážníci řešili už stovky takových případů. 

Dům přírody Sluňákov v Horce nad Moravou u Olomouce pořádá  už řadu let vzdělávací a osvětové akce pro děti. Také jeho provozu se dotkla mimořádná vládní opatření v souvislosti s koronavirem. Centrum muselo řadu akcí zrušit nebo odložit na jiný termín. 

Za velkého zájmu lidí na několika místech v Česku v minulém týdnu začalo plošné testování v rámci studie kolektivní imunity proti novému koronaviru. Ta má odborníkům poskytnout klíčové údaje pro výzkum choroby. 

 

 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_04_29_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok