VÍTE, ŽE? - 12. TÝDEN 2020

Mimořádná preventivní opatření kvůli šířícímu se koronaviru se dotkla i života lidí v Olomouci. Olomoucký dopravní podnik objednal speciální ozónové čištění svých vozů. Prodej jízdenek u řidiče byl zrušen. Také ve městě byla zrušena výuka na školách. Zavřít musely restaurace a zrušeny byly mnohé kulturní, náboženské nebo také sportovní akce.Magistrát aktuální informace o opatřeních přijatých ve městě také průběžně zveřejňuje na svém webu.

Na výzdobě nové přístavby Vědecké knihovny v Olomouci, která vznikne vedle Červeného kostela, se budou moci podílet i sami čtenáři a další zájemci. Knihovna totiž v rámci akce Březen - měsíc čtenářů spustila sbírku knih. Lidé měli podle původního plánu mít možnost nosit knihy po celý březen, a to na vrátnici hlavní budovy. Knihovna je aktuálně ale kvůli vládním nařízením dočasně uzavřena a sbírka je tak prozatím přerušena.  Podrobné informace lidé najdou na webu knihovny.

Přesně 170 let uplynulo v sobotu 7. března od chvíle, kdy se na narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Osobu významného filosofa, pedagoga a především prvního československého prezidenta si pietním aktem před budovou Pedagogické fakulty připomněli obyvatelé města, nebo i představitelé radnice, hejtmanství a dalších významných institucí. 

Také letos by se Olomouc měla opět rozeznít klasickou i vážnou hudbou. Devatenáctý ročník mezinárodního festivalu Dvořákova Olomouc je zatím plánovaný na termín 14. až 22. května. Moravská filharmonie ale zrušila všechny své koncerty až do konce dubna. Pro festival zatím žádná omezení v souvislosti s koronavirem stanovena nejsou. Případné dotazy k vracení vstupného ale pořadatelé zodpoví telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Aktuální informace Moravská filharmonie také zveřejní na svém webu a Facebooku.

V Olomouci se počátkem března rozšířila nabídka sdílených kol. Ke stovce růžových bicyklů, které jsou obyvatelé města zvyklí používat z dřívějška, přibylo dalších 300 kol nového provozovatele. 

Říkají si Adélky - jedenáct žen z celé České republiky se před lety rozhodlo společně dělat radost druhým a to netradičním způsobem. Z vlny pletou stovky párů ponožek, kterými pak obdarovávají olomoucké novorozence a seniory. Za nápadem stojí milá a energická žena původem ze Slovenska - paní Viera Fialová.

V loňském roce na křižovatce v olomouckém Droždíně srazilo nákladní auto nezletilou dívenku. Ta byla pak se zraněním letecky transportována do nemocnice. Nebyla to ale jediná nehoda, která se tady stala. Kvůli jejich četnosti se místní bouří a volají po bezpečnější křižovatce. Dočkat by se měli už letos. 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vu_2020_03_18_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok