VÍTE, ŽE - 14. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE - 14. TÝDEN 2019

Na opravy cest a chodníků v Olomouci v letošním roce půjde 50 milionů korun. Rekonstrukce se dočká tramvajová křižovatka na náměstí Hrdinů, výhybky k Palackého ulici, most přes řeku Moravu na třídě Kosmonautů, most přes Trusovický potok v Černovíře nebo lávka pro pěší přes Mlýnský potok v Bezručových sadech.

Minimální nájem vodohospodářské infrastruktury v Olomouci se zvýší. Na změně se dohodlo město i Moravská vodárenská, která veřejný vodovod v Olomouci provozuje. Společnost letos městu zaplatí o 21 milionů více, tedy 156 milionů korun bez DPH. Změna by se podle vedení města do ceny vodného a stočného promítnout neměla.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc letos nabídne sedm koncertů na sedmi různých místech ve městě. Tradiční jarní hudební přehlídka zaměřená na klasickou a vážnou hudbu se letos uskuteční od 16. do 24. května. Kromě hudby se lidé mohou těšit i na fantasy horor Jak Golem na svět přišel, natočený v roce 1920.

Necelých 380 milionů korun si mohou rozdělit malí a střední podnikatelé v rámci Olomoucké aglomerace. Evropské peníze by měly sloužit ke snazšímu zavádění nových výrobků, technologií a služeb nebo i na průmyslový výzkum. Své záměry mohou žadatelé předkládat až do 11. prosince tohoto roku. Více informací lidé najdou na webu Olomoucké aglomerace.

Besedy s odborníky, vycházky do přírody i měst. To vše opět nabídne festival Ekologické dny Olomouc. Konat se bude od 24. dubna do 5. května. Tématem letošního 29. ročníku budou Nové mýty, superinteligence, neomezený ekonomický růst nebo i příroda v čase sucha. Vrcholem programu bude už tradiční prvomájový ekojarmark na Horním náměstí.

Pilot v rámci stavby protipovodňových opatření v centru Olomouce bude vyvrtáno méně, budou mít ale širší průměr. Povodí Moravy tímto opatřením reaguje na výtky místních obyvatel, kterým vadí hluk i vibrace ze stavby. Nový postup by měl práce zrychlit a vrtná souprava by tak na stavbě měla pracovat kratší dobu. 

Centrem Olomouce letos v rámci hlavního závodu olomouckého půlmaratonu proběhne deset tisíc běžců. Tradiční sportovní akce se letos bude konat 15. června. Kromě rekreačních běžců se na startu nově představí i evropská elita. Na svůj desátý ročník olomouckého půlmaratonu se letos chystá 37 běžců. Patří mezi ně i tělocvikář Tomáš Vyskočil nebo i Pepa Smolicha, kterému byla před patnácti lety diagnostikována nevyléčitelná nemoc. S tou se rozhodl bojovat  právě během.

Učitelé po celém Česku si připomněli svůj den. Slaví se u příležitosti výročí narození Jana Ámose Komenského. Nejlepší učitele v Olomouci ocenil primátor Miroslav Žbánek. Učitelkou roku se stala Silvie Svobodová ze Základní školy Heyrovského. V kategorii mateřských škol zvítězila Andrea Ratajová z Mateřské školy Dvorského. Ocenění Osobnost volnočasových aktivit pro děti a mládež pak obdržela vedoucí turistického oddílu Tuři z Olomouce - Soňa Rokytová.

Zchátralou a mechem porostlou zvoničku v olomouckých Bezručových sadech nahradila replika. Původní zvonička byla kvůli svému špatnému stavu z parku odvezena už před několika týdny. Výroba repliky trvala více než dva měsíce. Delší životnost by nové zvoničce mělo zaručit i nové místo pod hradbami. Společnými silami ho vybrali zástupci FLORY, projektant a památkáři.

Přírodní rezervace u Grygova s názvem Království se stane bezzásahovou zónou. Lesníci tak v lese nebudou hospodařit a nechají ho přírodním vlivům. Město Olomouc jako majitel lesa bude navíc získávat vyplacenou újmu ve výši zhruba 5 milionů korun ročně. Cílem opatření je mimo jiné i péče o zdroje pitné vody, které ve vzácném lese jsou.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): v_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok